Ostatnimi czasy bardzo dużo się słyszy o różnego rodzaju zanieczyszczeniach. Ponadto szybki styl życia wywołuje częsty lub pernamentny stres, który negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu wydalniczego. Jak radzić sobie z dolegliwościami związanymi z zaleganiem toksyn w organizmie? Podstawą jest zdrowa dieta i odrobina ruchu, jednak można też wesprzeć organizm, wybierając napary z określonych ziół. Poniżej przedstawiono kilka propozycji oczyszczających roślin, które możesz hodować w domu, ogródku lub na stoliku na balkonie.
Dlaczego zioła pomagają?
Efektywne oczyszczanie organizmu składa się z wielu procesów zachodzących w ludzkim ciele. Jednymi z najważniejszych jego elementów są: prawidłowe funkcjonowanie żołądka, który w znacznej mierze rozkłada pokarm; poprawne i wydajne działanie jelit, które wchłaniają potrzebne substancje i usuwają zbędne elementy; dobra praca nerek i wątroby, które rozkładają i usuwają największą część toksyn; prawidłowe nawodnienie organizmu i odpowiednia zawartość błonnika w pokarmie, pozwalające na sprawne zachodzenie wszystkich procesów. Niestety, obecny tryb życia często upośledza działanie wymienionych organów. Pośpiech, stres, niezdrowa dieta czy stany zapalne to czynniki wpływające niekorzystnie na proces trawienia i oczyszczania. Można go wesprzeć, sadząc zioła na balkon a następnie pijąc je. Pamiętaj jednak, aby skonsultować ich dawkę z lekarzem, gdyż (jak wszystko) stosowane w nadmiarze mogą wywoływać niepożądane efekty.
Rumianek - dobry na wszystko
Te małe, niepozorne roślinki bardzo dobrze wpływają na funkcjonowanie układu trawiennego. Zawarte w nich związki działają rozkurczająco na mięśnie gładkie oraz przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka. Ponadto rumianek zapobiega wzdęciom i działa delikatnie przeczyszczająco, co pomaga pozbyć się złogów z jelit. Jak wiadomo dobre trawienie to dobre samopoczucie, jednak ta roślina ma jeszcze inne zdrowotne zastosowania. Pobudza produkcję melatoniny, co ułatwia zasypianie. Jeśli borykasz się z bezsennością, wypij wieczorem szklankę rumianku przy stoliku na balkonie i ciesz się spokojnym snem przez całą noc. Zarówno zdrowy sen, jak i rumianek wyciszają organizm i pomagają redukować stres. Ponadto roślinę tę można wykorzystywać w okładach na rany, ponieważ przyspiesza ich gojenie. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż może uczulać osoby o wrażliwej skórze.
Melisa - uspokaja i koi nie tylko nerwy
Jej umiejętność uspokajania zszarganych nerwów jest już prawie legendarna. Jednak ta roślina ma jeszcze wiele do zaoferowania. Jest uznawana za niezawodny środek detoksykujący. Melisa wspiera produkcję antyoksydantów, które pomagają oczyszczać organizm. Ponadto wzmacnia procesy ochronne wątroby, dzięki czemu staje się ona bardziej odporna na toksyny, powstające na skutek niezdrowej diety lub spożywania alkoholu. Inną jej zaletą jest łagodzenie różnych bólów (na przykład menstruacyjnych), obrzęków czy migreny. Dzięki naparowi z melisy uspokoisz głowę i wspomożesz wątrobę. Możesz uzyskać dodatkowe działanie relaksacyjne, delektując się wywarem w otoczeniu przyrody przy stoliku ogrodowym. Warto posadzić zioła na balkon, aby zrelaksowac się przy takim stoliku.
Nagietek lekarski - kwiat ozdobny o działaniu leczniczym
Ta roślina jest dosyć popularna jako ozdoba ogrodu, jednak ma również zastosowanie w ziołolecznictwie. Jego żółto-pomarańczowe kwiaty można bez problemu stosować w dekoracji potraw, ponieważ są jadalne. Jakie właściwości lecznicze ma nagietek? Przede wszystkim działa przeciwzapalnie i rozkurczowo, dzięki czemu można go stosować na rany zewnętrzne oraz podrażnienia wewnętrzne, na przykład wrzody żołądka i dwunastnicy, nieżyt jelit i choroby pęcherzyka żółciowego. Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu wydalniczego, a co za tym idzie – oczyszczanie organizmu z toksyn. Nagietek przyspiesza też gojenie się ran i ma właściwości przeciwgrzybiczne, dlatego jest cenionym składnikiem gotowych preparatów leczniczych i kosmetycznych. Można też dodawać go do dań i sałatek lub stosować jako naturalny barwnik spożywczy.
Ostropest plamisty - odtruwa od tysięcy lat
Ta roślina ma zastosowanie w ziołolecznictwie od około dwóch tysięcy lat. Stosuje się ją szczególnie przy leczeniu wątroby, ponieważ zawiera związki uniemożliwiające gromadzenie się toksyn, przez co zapobiega ich szkodliwemu działaniu i wpływa regenerująco na ten organ. Ostropest naprawia negatywne skutki spożywania alkoholu i złej diety oraz hamuje wchłanianie metali ciężkich. Inne jego właściwości to regulowanie poziomu glukozy we krwi, obniżanie złego cholesterolu oraz regulacja układu hormonalnego. Niewątpliwą zaletą ostropestu, niezwiązaną z ziołolecznictwem, jest jego wygląd. Roślina ma duże, piękne, zielone liście o delikatnych białych żyłkach. Zakwita oryginalnymi różowo-fioletowymi kwiatami. Taka roślina będzie się cudownie komponować z białym, okrągłym stolikiem na balkonie. Co prawda w lecznictwie wykorzystuje się nasiona, jednak i tak jest to roślina jednoroczna.
Pokrzywa - nie tylko chwast
Większość osób kojarzy ją tylko ze swędzących oparzeń z dzieciństwa, jednak ta roślina ma szerokie zastosowanie lecznicze. Wykazuje właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne i odżywcze. Stosuje się ją szczególnie przy chorobach nerek, ponieważ jej działanie moczopędne ułatwia usuwanie szkodliwych substancji, na przykład złogów kwasu moczowego. Dodatkowo roślina obniża ciśnienie i zmniejsza potliwość. Jeśli decydujesz się hodować ją na balkonie, pamiętaj aby umieścić ją daleko od stolika balkonowego i krzeseł, aby nie zakłócała codziennego relaksu. Właściwości zdrowotne pokrzywy zawierają się w młodych liściach, które należy zbierać między czerwcem a wrześniem, przed zakwitnięciem. Samodzielnie łatwo przygotujesz napar z liści. Pokrzywę można stosować również jako płukankę i odżywkę do włosów – wzmacnia cebulki i nadaje połysku.
Jak widać, zioła na balkon, które pomagają oczyszczać organizm z toksyn mają również szereg innych właściwości leczniczych. Melisa uspokaja nerwy, rumianek pomaga zasnąć, nagietek wspomaga gojenie się ran, ostropest plamisty reguluje hormony i poziom cukru, natomiast pokrzywa może być doskonałą odżywką do włosów. Dlatego pamiętaj – zanim zaczniesz stosować domowe, ziołowe herbatki, skonsultuj się z lekarzem. Każdy organizm jest inny i niektóre poboczne działania oczyszczających ziół mogą być niewskazane dla Twojego zdrowia.