Wyjazdy campingowe mają w sobie nieodparty urok. Zachwycają dużą swobodą, bliskością z naturą i doświadczeniami zupełnie odmiennymi od codzienności. Wszystkie te zalety wiążą się jednak z pewnego rodzaju niedogodnościami. Wyjeżdżając na camping trzeba się z tym liczyć, ale można też zadbać o pewne elementy, które zapewnią trochę większą wygodę. Nikt przecież nie chce jechać na wakacje tylko po to, żeby zmarznąć i zmoknąć, i jeszcze mieć odciski od niewygodnego posłania. Poniżej znajdziesz 6 porad dotyczących wygody na campingu.
Zadbaj o odpowiedni “dach” nad głową
Spanie pod gołym niebem to niewątpliwie bardzo romantyczna i kusząca propozycja. Jednak nie może być to jedyny plan, dlatego w każdą podróż campingową trzeba zabrać namiot. Jednym wyjątkiem od tej reguły są podróże kamperem, który z założenia ma dach chroniący przed deszczem i wiatrem. Jeśli nie masz własnego kampera, ale chcesz spróbować podróży tego typu, możesz taki pojazd wypożyczyć. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić jego stan techniczny przed wyjazdem. Awaria w trakcie podróży nie sprzyja wygodzie i generuje dużo stresu. Jeśli preferujesz wycieczki z plecakiem, pamiętaj aby wyposażyć się w dobrej jakości namiot. O ile w dogodnych warunkach pogodowych nie jest to takie istotne, w przypadku deszczu dobry i poprawnie rozłożony namiot zapewni Ci suche schronienie. Pamiętaj, aby zewnętrzna powierzchnia była mocno naciągnięta. Dzięki temu zapobiegniesz zbieraniu się wody. Oczywiście najwygodniejszą opcją są namioty samorozkładające się – wystarczy chwila i już możesz relaksować się w swojej bazie wypadowej, leżąc na leżaku ogrodowym i popijając ulubiony napój.
Ciepło w nocy, ciepło w dzień
Istotną kwestią w biwakowaniu jest wzięcie pod uwagę stanu pogody i jej zmian w trakcie doby. To, że w ciągu dnia jest około 30 stopni, nie oznacza że w nocy również będzie tak ciepło. Temperatura może spaść o 15 stopni i wtedy jeden koc nie wystarczy, żeby zachować ciepło i komfort. Warto sprawdzić, jakie są średnie temperatury nocne w regionie do którego chcesz się udać, i dobrać śpiwór pod panujące zwykle warunki. Większość z nich jest opisana, jesli jednak masz wątpliwości, zawsze możesz zapytać obsługę. Będzie Ci też potrzebna odpowiedniej grubości karimata izolująca od zimnego podłoża. Jeśli chcesz zapewnić sobie odrobinę więcej wygody podczas pobytu pod namiotem, możesz zabrać ze sobą dmuchany materac lub składane łóżko polowe. Z takim wyposażeniem nie musisz martwić się o kamienie pod legowiskiem, wbijające się w plecy (a przecież zawsze jakiś się znajdzie, nawet jeśli przez godzinę wybierałeś i oczyszczałeś miejsce).
Higiena na campingu
Jeśli podróżujesz kamperem, w pewnym stopniu masz zapewniony dostęp do wody. Gdy wybierasz się pod namiot, warto skorzystać z oferty miasteczek campingowych, które zwykle posiadają infrastrukturę umożliwiającą wzięcie prysznica. Jeśli zamierzasz jechać gdzieś z daleka od cywilizacji, zaplanuj podróż tak, aby po drodze zatrzymać się w takim miejscu. Możesz wtedy zabrać ze sobą zapas wody potrzebnej do podstawowej higieny, na przykład mycia zębów. Jeśli jednak wystarczy Ci wycieczka na pole campingowe, koniecznie sprawdź opinie zanim do niego przyjedziesz. Część takich przybytków jest bardzo zaniedbana i brakuje w nich podstawowych udogodnień. Ponadto, warto rezerwować miejsca na polach, jeśli podróż wypada w sezonie turystycznym – szkoda byłoby dotrzeć do celu tylko po to, żeby dowiedzieć się że nie ma już miejsca na Twój namiot.
Własna przenośna kuchnia
Jak wiadomo, człowiek bez jedzenia nie pożyje specjalnie długo. Na co dzień nie ma z tym większych problemów – sklepy i restauracje są wszędzie. Jeśli jednak planujesz wyjazd campingowy, warto zastanowić się czy zatrzymasz się wystarczająco blisko cywilizacji, żeby korzystać z restauracji lub stołówek ośrodków wczasowych, czy może chcesz odżywiać się głównie konserwami i raz na jakiś czas uzupełniać zapasy w sklepie spożywczym. Możesz też zabrać ze sobą kuchenkę podróżną. Obecne modele pozwalają na ugotowanie całkiem przyzwoitego obiadu w warunkach polowych. Możesz również zagotować tam wodę na herbatę lub do zalania gotowego dania instant.
Przezorny zawsze ubezpieczony
Wakacyjny wyjazd zawsze powinien wiązać się z dodatkowym ubezpieczeniem, szczególnie jeśli planuje się wyjazd campingowy. Obcowanie z naturą jest bardzo przyjemne, jednak niewątpliwie stwarza też pewne zagrożenia, na wypadek których warto się ubezpieczyć. Jeśli podróżujesz kamperem poza granice państwa, sprawdź koniecznie, czy ubezpieczenie obejmuje holowanie z innego kraju – lepiej zapłacić trochę więcej niż później mieć problemy. Ubezpieczenie pozwoli Ci cieszyć się podróżą i skorzystać z podstawowej opieki medycznej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Nic nie obniża komfortu tak bardzo, jak choroba w obcym miejscu i brak możliwości skonsultowania się z lekarzem. Pamiętaj też, aby mieć przy sobie podręczną apteczkę. W razie skaleczeń czy innych niegroźnych urazów może się przydać – zwłaszcza, kiedy najbliższy sklep będzie oddalony o kilka lub kilkadziesiąt kilometrów.
Najpotrzebniejszy sprzęt... i nie tylko
Na pewno wiesz, jakie jest podstawowe wyposażenie podróżnika. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka drobiazgów, które uczynią życie na campingu łatwiejszym. Standardową latarkę można zamienić na model z prądnicą, dzięki czemu będziesz mieć dostęp do światła, nawet jeśli akumulatory padną. Zwykły ręcznik warto zamienić na szybkoschnący model, zwłaszcza jeśli planujesz zmieniać miejsce pobytu. Pamiętaj również, aby zabrać środki odstraszające komary i kleszcze – wygodniej jest kempingować, kiedy nic nie tnie po kostkach. Możesz też zabrać ze sobą łóżko polowe lub składane leżaki. Dzięki temu nie będzie trzeba siedzieć cały czas na ziemi lub karimacie. Pamiętaj jednak, że mniej znaczy więcej. O ile są przedmioty niezbędne i przydatne na polu campingowym, część posiadanego majątku nie jest potrzebna w tego typu formie spędzania czasu. Zwróć uwagę na to, co zabierasz – szczególnie, jeśli podróżujesz z plecakiem. Dobrym pomysłem jest podzielenie się wyposażeniem z grupą znajomych. Jeśli jedziesz w ekipie pięciu osób, nie będziecie potrzebować pięciu kuchenek, więc wystarczy, że jedna osoba ją weźmie.