Nikt z nas nie lubi czyszczenia łazienki. Nie tylko dlatego, że to nieprzyjemne i męczące – problemem jest także zachowanie higieny i niekorzystny wpływ chemicznych środków czystości na nasze zdrowie. Jeśli chcemy wyczyścić łazienkę szybko i skutecznie, ale w sposób bezpieczny dla zdrowia naszego i naszych domowników, spróbujmy metod naturalnych i domowych sposobów czyszczenia łazienki. Są równie skuteczne, a często także tańsze. Nie chodzi tylko o środki do czyszczenia łazienki pozbawione chemii, ale też o sprytne sztuczki i triki, które nam je ułatwią.
1. Ocet, cytryna i soda oczyszczona
Najbardziej znane domowe, naturalne sposoby czyszczenia łazienki to ocet, cytryna i soda oczyszczona. Warto ich używać: są tanie, bezpieczne i zwyczajnie się sprawdzają. Przydadzą się wszędzie: przy czyszczeniu podłóg, wanien, pryszniców, kranów i toalet.
Soda oczyszczona to jeden z najlepszych naturalnych sposobów na czyszczenie łazienek. Soda jest w pełni bezpieczna i działa bardzo skutecznie. Wyczyścimy nią toalety, brodziki, wanny, fugi, baterie łazienkowe – nawet bardzo zabrudzone. To naturalny środek, który niszczy bakterie i usuwa nagromadzony osad. Dzięki łagodnym właściwościom ścierającym, usuwa z powierzchni wszystkie zacieki, kamień i brudne ślady. Ma też właściwości bakteriobójcze. To właśnie z tego powodu jest składnikiem większości past do zębów. Świadczy to zresztą o tym, że jest bezpieczna dla naszego ciała.
Znanym domowym środkiem do czyszczenia łazienek jest ocet, który z powodzeniem stosowało pokolenie naszych babć. Podobnie jak soda, ocet usuwa kamień, zacieki i osady z mydła. W odróżnieniu od niej, nie ma jednak właściwości ściernych. Przeciwnie, nadaje czyszczonym powierzchniom blasku. Warto zanurzyć w occie słuchawkę prysznicową – usunie z niej wszystkie zanieczyszczenia. Roztwór octu zastosowany jako środek myjący doda blasku także glazurze.
Jako łagodny środek do usuwania osadów sprawdzi się dobrze także cytryna. Warto regularnie przecierać cytryną wszystkie zakamarki naszej łazienki – zwłaszcza, że często zostają nam niepotrzebne plasterki i całe połówki. Nie pozbywajmy się przy tym skórki, zawarty w niej olejek eteryczny ma działanie bakteriobójcze i nada pomieszczeniu piękny zapach.

2. Kilka sprytnych tricków
Sprzątajmy łazienkę często. Przecierajmy wannę i brodzik po każdej kąpieli. Wbrew pozorom, to duża oszczędność czasu i pracy. Częste przecieranie powierzchni sprawia, że nie zdąży zgromadzić się na nich trudny do usunięcia kamień.
Wielu zaskoczy, że jako środek do czyszczenia luster doskonale sprawdza się czarna herbata. Zaparzmy bardzo mocną czarną herbatę i umyjmy nią lustro, a nie będzie na nim żadnych smug. Działanie herbaty opiera się tu na zawartości w niej tanin, skutecznych substancji ściągających. Ta sama metoda sprawdzi się też w czyszczeniu kabin prysznicowych.
Do udrażniania rur nie musimy używać silnych środków żrących. Jeśli rury są zapchane, środki takie mogą stwardnieć tak silnie, że konieczna będzie pomoc hydraulika. Warto zastąpić je kwasowymi napojami gazowanymi, np. coca-colą. Wystarczy wlać do toalety dużą butelkę coli, pozostawić na godzinę i spłukać.
Chcemy, by nasza armatura łazienkowa lśniła. Nie wystarczy tu jednak samo mycie kranów, konieczne jest także ich nabłyszczanie. Jako domowy środek nabłyszczający do armatury świetnie sprawdzi się oliwka dla niemowląt lub olej kokosowy.
Jeśli w naszej łazience gromadzi się wilgoć, rozsypmy w niej trochę soli morskiej. Sól wchłania parę wodną i nieprzyjemne zapachy. Pomoże więc w ochronie przed wilgocią ścian, połóg, drzwi i drewnianych mebli łazienkowych. Jej zaletą jest też to, że odstrasza bytujące w łazienkach owady.
Jeśli metalowe elementy naszej łazienki rdzewieją, możemy czyścić je pastą do zębów. To dobry i bezpieczny dla zdrowia środek ścierający. W usuwaniu rdzy ważna jest przy tym szybkość: nieusuwana rdza rozprzestrzenia się do środka elementów metalowych.

3. Olejki eteryczne
Olejki eteryczne pozwolą nam przywrócić naszej łazience świeżość. Wiele z nich, np. olejek cytrynowy, lawendowy, kardamonowy czy cynamonowy to silne naturalne środki bakteriobójcze. Olejki wpływają korzystnie na nasze samopoczucie, sprzątanie połączymy więc z aromatoterapią. Warto więc stosować je w naszych łazienkach.
Olejki możemy rozpylać, stosować w domkach zapachowych, nanosić na myte powierzchnie gąbką lub dodawać je do domowych środków czystości – są setki sposobów na ich wykorzystanie. Najwygodniej będzie jednak zmieszać je z wodą w rozpylaczu. Sprzątanie łazienki z bezpiecznym rozpylaczem to także fajna zabawa dla naszych dzieci.

4. Ekologiczne środki czystości
Jeśli nie mamy czasu na stosowanie domowych środków czystości, wybierzmy gotowe środki ekologiczne dostępne w sklepach. Oferta rynkowa naturalnych środków do sprzątania domu jest dziś ogromna. Są one niestety droższe, niż środki produkowane masowo, będą jednak opłacalną inwestycją w nasze zdrowie i w dobro środowiska naturalnego. Wybierzmy jednak środki posiadające certyfikaty ekologiczne: tylko one zagwarantują, że środek rzeczywiście nie zawiera żadnych szkodliwych substancji.
Ekologiczne środki czystości są łagodne dla naszej skóry. Wiele z nich umożliwia nawet sprzątanie bez użycia rękawic ochronnych. Zawsze wybierajmy tylko środki ekologiczne, kiedy planujemy sprzątanie razem z dziećmi.

5. Zachowujmy porządek i higienę!
Ostatni, najważniejszy, najbardziej oczywisty i najbardziej naturalny sposób to zachowanie porządku w łazience. Starajmy się sprzątać często: dzięki temu sprzątanie będzie łatwiejsze i szybsze. Urządzajmy nasze łazienki w funkcjonalny sposób.
Często zapominamy zaopatrzyć łazienki w maty, kosze na śmieci lub kosze na bieliznę, tymczasem to elementy konieczne do zachowania porządku. Unikajmy przy tym dodatków wykonanych z tworzyw sztucznych: w tworzących się na nich zarysowaniach gromadzą się bakterie. Lepiej, niż plastikowe kosze na śmieci sprawdzą się więc eleganckie i odporne na korozję kosze łazienkowe ze stali nierdzewnej. Zamiast plastikowych kubeczków na szczoteczki do zęby wybierzmy ładne kubki ceramiczne.
Ustawmy kosze na bieliznę nie w pralni, ale właśnie w łazience: unikniemy w ten sposób problemu porozrzucanych w pomieszczeniu brudnych ubrań. Przypiszmy każdemu domownikowi osobny, stały kolor ręczników – dzięki temu rozwiązaniu nigdy już nie będą się myliły. Zaopatrzmy naszą łazienkę w wiele szafek i półek. Pozwoli to uniknąć rozstawiania przedmiotów na podłodze, które utrudnia szybkie, codzienne sprzątanie.