Szafka nocna to mebel nieodzowny w każdej praktycznej i wygodnej sypialni. Spełnia ona ważne funkcje, a odpowiednio dobrana podnosi estetyczne walory pomieszczenia. Dobór odpowiedniej szafki nocnej nie jest łatwy. Chociaż wybór na rynku jest bogaty, aby znaleźć coś naprawdę interesującego trzeba poświęcić dużo czasu i trochę pieniędzy. Przed zdecydowaniem się na zakup warto przemyśleć kilka ważnych kwestii: do czego tobie ma służyć szafka nocna, ile możesz poświęcić na nią przestrzeni i jaki efekt chcesz uzyskać. W podjęciu decyzji pomogą ci poniższe wskazówki.
Szafka nocna potrzebna od zaraz
Najtaniej i najłatwiej kupisz szafkę nocną w zestawie z łóżkiem. Oba meble będą wtedy idealnie do siebie pasowały. Zdarza się jednak tak, że nie masz miejsca na szafkę z zestawu lub producent nie oferuje jej w asortymencie, albo nie myślałeś jeszcze o niej kupując łóżko. Powody mogą być różne, ale zadanie jest jedno: szafka nocna jest niezbędna i trzeba się na coś zdecydować. Od czego zacząć poszukiwania?
Funkcjonalność
Szafka nocna spełnia w sypialni bardzo ważne zadania: gromadzisz na niej wszystkie rzeczy, które mają być pod ręką. Blat powinien być zatem na tyle szeroki, by zmieścić szklankę z wodą, zegarek, telefon, lampkę nocną, książki, które aktualnie czytasz, może chusteczki – słowem drobiazgi, które podnoszą komfort zasypiania i budzenia się rano. Poza prawidłową wielkością blatu funkcjonalny mebel powinien posiadać także szuflady – w nich schowasz wszystko to, co się przydaje ale niekoniecznie powinno leżeć na widoku. Oprócz odpowiedniego rozmiaru szafki musisz zwrócić uwagę na jej właściwą wysokość: zbyt niska będzie wymuszała niewygodną pozycję, zbyt wysoka spowoduje, że możesz w nią co jakiś czas boleśnie uderzyć ręką lub głową.
Przyjmuje się, że optymalnie dobrana powinna mieć taką samą wysokość, jak łóżko lub być odrobinę wyższa. Szafka nocna powinna być ustawiona blisko posłania w taki sposób, abyś mógł wygodnie sięgać po to, co potrzebne bez konieczności podnoszenia się. Jeżeli brakuje ci miejsca funkcjonalnym rozwiązaniem będzie mebel na kółkach, który na dzień można odsuwać w tę część sypialni, w której nie będzie zawadzał. Taki wybieg umożliwi ci łatwiejszy dostęp do powierzchni łóżka w momencie jego zaściełania. Rozwiązanie to również sprawdzi się w małym wnętrzu, gdzie nie ma oddzielnej sypialni – wówczas szafka przysunięta do np. fotela lub kanapy stanie się małym kawowym stolikiem.
Estetyka i kolor
Szafka nocna jest często meblem niedocenianym. Zdarza się, że wybierasz ją na końcu, nie przywiązując do niej większej wagi. W rzeczywistości ten mały, z pozoru nieistotny mebel, może stać się przykuwającym uwagę elementem wyposażenia i nadać wnętrzu charakter. Jak odpowiednio dobrać szafkę do wnętrza? Jedną z pierwszych kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę jest wielkość planowanej szafki nocnej. Zbyt mały mebel zginie na tle dużego łóżka, zbyt duży wprowadzi dysproporcje – spowoduje, że całe pomieszczenie nie będzie harmonijne. Zwróć uwagę na styl sypialni: jeśli jest nowoczesna dobierz mebel w odcieniach bieli lub czerni, o prostej eleganckiej formie. Możesz także zdecydować się na szafkę w kontrastowej, żywej barwie – nadasz wtedy wnętrzu nieco zadziorności. Warto przy okazji odrobinę poeksperymentować i przetestować różne, nawet najbardziej ekstrawaganckie rozwiązania. Ciekawym zabiegiem będzie też jeśli po obu stronach łóżka (o ile masz na to miejsce) umieścisz dwie różne szafki, ale utrzymane w podobnej estetyce.
Materiał i cena
Największy wpływ na cenę będzie miał najprawdopodobniej materiał, z którego szafki nocne zostały wykonane. Obecnie najtańsze meble produkuje się ze sklejki drewnopodobnej. Nowoczesne sklejki są dosyć trwałe, a na pierwszy rzut oka wyglądają jak prawdziwe drewno. Jeśli jednak chcesz mebel z litego drewna cena będzie wyższa, ale zależeć będzie od gatunku drzewa, z którego została wykonana – najtańsze są meble sosnowe. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że jasny kolor sosny z czasem ściemnieje. Mimo to, drewno jest zawsze dobrym wyborem – jest trwałe, ociepla wnętrze – po prostu klasa sama w sobie.
Z innych naturalnych materiałów, które są ponadczasowe i nigdy nie wyjdą z mody, warto zwrócić uwagę na marmur. Jest on bardzo elegancki i dobrze będzie prezentował się w różnych wnętrzach. W szczególności interesująco prezentują się modele, w których marmurowy blat wspiera lekka metalowa konstrukcja. Niestety marmur nie jest tani, ale zakup takiego mebla jest inwestycją na lata. Dodatkowym jego atutem jest też to, że gdy znudzi się w sypialni będziesz mógł go wykorzystać jako stolik kawowy czy dekoracyjny kwietnik. Do wnętrz o charakterze loftu idealnie sprawdzi się szafka nocna wykonana z metalu. Jeżeli chcesz, z kolei, uzyskać efekt glamour i jednocześnie ocieplić wnętrze powinieneś zwrócić uwagę na szafki tapicerowane, pokryte przyjemnym w dotyku materiałem, dodatkowo ozdobione błyszczącymi elementami. Generalnie, aby nie przepłacić warto szukać promocji i wyprzedaży mebli dobrych jakościowo i wykonanych z ponadczasowych i zawsze modnych materiałów.
Podsumowanie
Wybór szafki nocnej może okazać się skomplikowanym zadaniem. Mamy jednak nadzieje, że po przeczytaniu tego poradnika wiesz już, czym kierować się w trakcie kupowania takiego mebla.
