Ludzi pod względem stosunku do butów można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich prezentuje stanowisko minimalistyczne, traktując obuwie czysto użytkowo i praktycznie. Grupa druga stoi na przeciwnym biegunie. To grupa pasjonatów, dla których kupowanie butów jest jak poszukiwanie skarbu. Niezależnie od tego, którą grupę prezentujesz, na pewno wiesz jak trudno jest utrzymać porządek wśród butów. Jeśli wchodząc do domu plączesz się w sznurówkach kilku par tenisówek, by następnie ugrzęznąć w balerinkowej mieliźnie… ten wpis jest właśnie dla Ciebie! Pomożemy Ci doprowadzić do porządku obuwniczy bałagan! Oto mini poradnik dla pasjonatów obuwia(i nie tylko).
Najprostsze rozwiązanie - półka na buty
Najbardziej oczywistym, a równocześnie najtańszym rozwiązaniem obuwniczego bałaganu jest półka na buty. Jest równocześnie rozwiązaniem najprostszym do zrealizowania, bo nie wymaga wiercenia wkrętów w ścianach, czy podwieszania. Półki są lekkie, więc z ich zakupem i wniesieniem do domu poradzi sobie nawet wiotka kobieta. Często można je kupić już skręcone, a nawet jeśli sprzedawane są w częściach, z ich montażem poradzi sobie każdy kto choć raz w życiu złożył zestaw klocków lego(nawet duplo). Drewniana półka na buty jest chyba najczęściej dokonywanym wyborem, choć możliwe jest oczywiście zakupienie półek metalowych i z tworzywa. Szeroki jest także wachlarz rozmiarów i ilości “pięter”. Takie półki ma w ofercie praktycznie każdy sklep meblowy, a często można je kupić nawet w wielobranżowym markecie. Jakieś mankamenty? Chyba tylko jeden. Półka na buty jest pomyślana jako mebel otwarty, nie posiada drzwiczek, nie zabezpiecza więc przed kurzem, ani ciekawskimi spojrzeniami gości.

Wyższy stopień wtajemniczenia - szafki i organizery na buty
Dla osób, które wysoko cenią sobie porządek i lubią mieć wszystko dopięte na ostatni guzik, doskonałym wyborem będą szafki i organizery na buty. Zarówno jedne, jak i drugie posiadają drzwiczki lub szuflady. Buty można więc zamknąć i nie trzeba znosić ich widoku w pięknie wysprzątanym wnętrzu. Jaki jest ich dodatkowy atut? Często szafki, a już zawsze organizery, są skonstruowane w ten sposób, że poszczególne komory mieszczą jedynie jedną parę obuwia. Stanowi to wielkie ułatwienie w codziennym życiu. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba przeszukiwać obszernego wnętrza mebla w poszukiwaniu konkretnej pary butów. Prócz tego w takim systemie łatwo jest utrzymać porządek nawet notorycznym bałaganiarzom, bo… po prostu nie maja jak nabałaganić. Co jeszcze? Buty zamknięte za drzwiczkami nie pokrywają się kurzem. Odseparowane od innych, nie defasonują się. Jeśli chodzi o montaż i transport ze sklepu – bywa różnie. Niewielką szafkę, na ogół w częściach, zdołasz dowieźć do domu nawet komunikacją miejską. Z większą będziesz musiał się troszkę namęczyć, natomiast nie powinieneś mieć problemu z montażem.
Co do organizerów – najczęściej są wykonane z lekkiego tworzywa, bywają też sprzedawane w pojedynczych modułach, do stopniowego rozbudowania. W tym przypadku transport i instalacja nie stanowi problemu. Minusem jest nieco wyższa cena, niż w przypadku zwykłych, otwartych półek. Jednak sam musisz ocenić, czy inwestycja w porządną organizację będzie dla Ciebie opłacalna, czy do szczęścia wystarczy Ci półka na buty. Z pewnością dużo zależy też od ilości posiadanych par. Faktycznie, w przypadku “nurtu minimalistycznego”, pierwsze rozwiązanie może być idealne.

Dla ceniących komfort - szafka na buty z siedziskiem
Poprzednie rozwiązania skupiały się jedynie na samym sposobie przechowywania obuwia. Są jednak osoby dla których równie istotny co dobra organizacja jest komfort użytkowania. Dla tej grupy osób idealna będzie szafka na buty z siedziskiem, na którym można spokojnie usiąść i założyć buty. Jest to doskonałe rozwiązanie, zarówno pod względem wizualnym, jak i praktycznym. Dla kogo będzie dobry taki sposób przechowywania obuwia? Dla każdej osoby, która ceni sobie wygodę w codziennym życiu. Dodatkowo warto doradzić wybór takiej opcji osobom starszym i mniej sprawnym. Jeśli na przykład pomagasz w urządzaniu mieszkania swojej babci, czy dziadkowi, zwróć uwagę na zapewnienie im komfortu. Jedynie osobom młodym i sprawnym wydaje się, że to nieistotny szczegół. Dla osoby z problemami ruchowymi, takie drobne wnętrzarskie rozwiązania mogą być sporym ułatwieniem.
Minusy? Szafka na buty z siedziskiem ma zwykle dość małą pojemność. Jest to całkowicie zrozumiałe, bo przecież jej wysokość musi umożliwiać swobodne korzystanie z siedziska. Jak sprawa wygląda z transportem i montażem? Oczywiście, podobnie jak w przypadku szafek bez siedziska. Prawdopodobnie bez problemu przywieziesz ją sam do domu, a specjalista od montażu również nie będzie niezbędny.Jeśli chodzi o cenę, jest ona nieco wyższa niż w przypadku poprzednich opcji. Należy jednak przyznać, że szafka z siedziskiem jest jednak meblem wymagającym zużycia większej ilości materiałów, musi też być nieco wytrzymalsza. Nie chcemy przecież żeby rozpadła się na części pod naszym ciężarem!

Styl, materiały i ceny
Tak jak w przypadku każdego innego mebla, zarówno półki, jak organizery i szafki – z siedziskiem, czy bez – są obecnie dostępne w ogromnej ilości modeli. Bez problemu dobierzesz więc mebel pasujący do Twojego mieszkania. Od najprostszych konstrukcji, poprzez bardziej skomplikowane, w stylu nowoczesnym, klasycznym, a nawet stylizowanym na antyczny. Na przykład najprostsza drewniana półka na buty to właściwie klasyk, który w dodatku możesz bez problemu samodzielnie przemalować i wykończyć. Prawda jest taka, że żyjemy w czasach kiedy konsument może znaleźć praktycznie wszystko czego chce. Ograniczyć Cię może jedynie metraż domu i zasobność portfela. No właśnie – jak to jest z cenami? Otóż bardzo różnie. Najtańsza półka na buty to koszt kilkunastu złotych, niezależnie od tego czy wybierzesz jako materiał drewno, czy tworzywo. Są oczywiście i modele droższe, jednak można przyjąć, że koszt półki zamknie się w kwocie maksymalnie stu dwudziestu złotych.
W zasadzie podobnie wygląda sytuacja w przypadku organizerów. Z kolei zamykana szafka na buty to koszt już kilkudziesięciu złotych, od około osiemdziesięciu w górę. Szafka na buty z siedziskiem to koszt na podobnym poziomie. Można założyć, że w przypadku obu rodzajów szafek, górna granica ceny plasuje się na wysokości nawet dwóch tysięcy złotych. Jednak jeśli nie chcesz zbyt mocno uszczuplić swojego portfela, bez problemu znajdziesz i taką za sto złotych.