Hygge to nie tyle styl wnętrzarski, co filozofia życia, którą Duńczycy przekładają na aranżacje wnętrz. Jak osiągnąć życiową równowagę? Warto czerpać z doświadczeń najszczęśliwszego narodu na świecie. Styl hygge we wnętrzach to przyjazna i bezpieczna przestrzeń. Podpowiemy Wam, jak wprowadzić hygge do polskich domów.
Trudno dosłownie przetłumaczyć słowo „hygge” – po norwesku oznacza ono dobrostan. Styl hygge kojarzyć się ma z błogim nastrojem, relaksem i spokojem. Prostota i skupienie się na małych radościach dnia codziennego to coś, czego zapracowani Polacy zdecydowanie potrzebują. Twój dom stanie się oazą spokoju, kiedy wprowadzisz hygge do swojego wnętrza.
Przytulne wnętrze w stylu hygge
Nie musisz zmieniać całej aranżacji swojego domu, drobne zmiany pomogą Ci wprowadzić założenia hygge, które sprawią że po prostu będziesz się czuć lepiej we własnym domu. Pierwszym krokiem do wprowadzenia duńskiego filozofii szczęścia do domu jest stworzenie prywatnego kącika relaksu. To takie miejsce, w którym będziesz mógł odpocząć i naładować baterie. Taka domowa strefa komfortu może zagościć w salonie.
Jeśli masz w salonie kominek to jest świetny początek – to absolutny must have stylu hygge. Żywy ogień i jego ciepło stwarza przyjemny nastrój w pokoju. Jeśli mieszkasz w bloku lub nie miałeś tradycyjnego kominka przemyśl instalację biokominka. To naprawdę świetna alternatywa, a efekt aranżacyjny jest bardzo podobny.
Przed kominkiem ustaw wygodną kanapę lub ulubiony fotel z podnóżkiem. Filozofia hygge to odczuwanie wszystkimi zmysłami – bardzo ważny jest dotyk. Wybieramy więc meble tapicerowane miłymi w dotyku tkaninami. Dużo miękkich poduszek, do tego ultra miękkie i puszyste koce. Kiedy zapadniesz się w tę ciepłą i miłą w dotyku przestrzeń do Twoich rąk trafia piękny kubek ciepłej, aromatycznej herbaty. W zasięgu ręki ustaw stolik, abyś mógł odstawić napój lub odłożyć książkę.
Podłoga w kolorze naturalnego drewna pokryta grubym dywanem, Twoje stopy też zasługują na odrobinę przyjemności. Drewno jest ważnym elementem wystroju w stylu hygge. Stoły, krzesła, dekoracje i lampy – wszystko z materiału, który zapewni nam bliskość natury.
Odpowiednie oświetlenie
Dla zdrowia i dobrego samopoczucia potrzebujemy również dużej ilości światła. Ważne jest zarówno to naturalne, jak i sztuczne światło. Wszystkie źródła światła w Twoim domu powinny mieć neutralną, ciepłą barwę. Jedna lampa w pomieszczeniu nie wystarczy. Kilka dobrze rozmieszczonych małych lamp stworzy odpowiedni nastrój do wypoczynku.
Świece i latarenki ustawione w różnych miejscach to również charakterystyczna cecha stylu hygge. Wybieraj świece zapachowe, aromaty które najbardziej lubisz. Czy wiesz, że za pomocą aromaterapii możesz wprowadzić swoje ciało w stan rozluźnienia lub pobudzić je do działania?
Nie kupuj – odnawiaj
Pomieszczenia urządzone w stylu vintage już na pierwszy rzut oka wydają się bardziej przytulne. Hygge czerpie z tego stylu to co najlepsze. W Danii królują oczywiście klasyki wzornictwa skandynawskiego, natomiast u nas do łask wracają na przykład piękne i bardzo wygodne fotele Chierowskiego. Jeśli masz taki mebel w babcinej piwnicy koniecznie zaopiekuj się nim – odnów i wstaw do swojego mieszkania.
Meblowanie mieszkania w stylu hygge opiera się właśnie na tym, aby dawać nowe życie starym sprzętom. Takie meble mają duszę, sprawiają, że Twój dom jest przestrzenią indywidualną i nie przypomina obrazka wyciętego z katalogu.
Ważnym elementem tej filozofii są książki – biblioteczka wypełniona ulubionymi książkami to mebel, który musi znaleźć się w Twoim domu. Hygge to filozofia, która opiera się na małych ale inspirujących przyjemnościach. Człowiek szczęśliwy jest spełniony intelektualnie, ma kontakt ze sztuką, podróżuje i dużo czyta. Kluczem do szczęścia są właśnie małe codzienne przyjemności – chwile relaksu z książką, dobry film czy twórcze hobby.
Filozofia hygge tak naprawdę niczego nie narzuca jeśli chodzi o aranżację wnętrza. Przede wszystkim chodzi o to, aby stworzyć dom, w którym będziesz naprawdę odpoczywać.
Jeśli nie hygge, to co?
Polacy od lat kochają styl skandynawski – jest jasno, przestrzennie i przytulnie. Jeśli właśnie ta estetyka przemawia do Ciebie najbardziej, a lubisz eksperymentować w swoim domu zainspiruj się stylem lagom – to szwedzki młodszy brat hygge. Jak prowadzić szwedzki ultra minimalizm dowiesz się z naszego poradnika – Lagom. Czy Szwedzi znaleźli godnego konkurenta dla duńskiego Hygge?
Jeśli wolisz surowe aranżacje i fascynuje Cię filozofia wschodu doskonale będziesz czuł się we wnętrzach w stylu Wabi Sabi. Urzekające pięknem swojej prostoty aranżacje i niebanalne połączenia starego z nowym opisaliśmy w artykule Wabi Sabi – subtelna niedoskonałość. Zainspiruj się i stwórz wnętrze, w którym będziesz czuł się szczęśliwy i zrelaksowany.