Wypad pod namiot jest niesamowitą przygodą. Nieważne, czy mówimy o wakacyjnym wypadzie czy biwaku po całodniowej wędrówce – ta forma wypoczynku ma wielu zagorzałych zwolenników i… Trudno się temu dziwić. Nic tak dobrze nie działa na nasz organizm, jak odpoczynek na świeżym powietrzu. Aby taka wyprawa była w pełni udana trzeba się do niej właściwie przygotować. Przed wyjazdem czeka nas pakowanie, co dla wielu osób stanowi najmniej przyjemną część każdej podróży. Jaki sprzęt turystyczny pod namiot jest niezbędny? Oto co warto mieć w swoim plecaku turystycznym podczas podróży.
1. Izolacja od podłoża
Akcesoria, dzięki którym podczas wypoczynku będziemy odizolowani od zimnego podłoża, stanowią podstawowy sprzęt turystyczny na wypad pod namiot. Nie warto na tym oszczędzać, bo od tego w głównej mierze będzie zależał komfort naszego wypoczynku i co za tym idzie – forma na następny dzień. Do wyboru mamy 3 rodzaje sprzętów służących do izolacji:
- karimaty
- materace dmuchane
- maty samopompujące
Jeśli wybieramy się na kemping stacjonarny, to możemy skupić się na kwestiach związanych z wygodą i komfortem. W tym przypadku sprzęt do izolacji rozkładamy w jednym miejscu i nie mamy konieczności przemieszczania się z nim. Spokojnie możemy zdecydować się tutaj na dmuchany materac o większych gabarytach. Inaczej będzie w przypadku biwaków po całodniowych wyprawach. W takim przypadku główną rolę odgrywa waga sprzętu. Najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy karimata lub ciesząca się coraz większą popularnością mata samopompująca.

2. Śpiwór
Jeśli jesteśmy już dobrze odizolowani od podłoża, to przychodzi czas na zadbanie o nasz komfort termiczny. W sklepach można znaleźć wiele rodzajów śpiworów, których ceny rozpoczynają się od kilkudziesięciu a kończą na nawet kilku tysiącach złotych. Nie ma złotej granicy cenowej, która wskazywałaby lepsze i gorsze modele. Podstawową kwestią będzie miejsce biwaku oraz pora roku. Jeśli wybieramy się na letni wyjazd, to nie musimy wydawać majątku. Wystarczy nam śpiwór z ociepliną syntetyczną, o zakresie temperaturowym dobranym do naszych potrzeb (optymalnie będzie to ok. +15 stopni Celsjusza). W namiocie świetnie sprawdzają się wersje zarówno typu “koperta” jak i “mumia”. Śpiwór puchowy (w zależności od ilości puchu) świetnie sprawdza się w niższych temperaturach, jest również lżejszy od tych syntetycznych, jednak jego cena jest zasadniczo wyższa. Najtańsze modele oscylują w okolicach 1000 zł.

3. Kuchenka turystyczna
Przygotowywanie jedzenia na biwaku jest jedną z podstawowych rzeczy. Jak wiadomo jednak nie ma tutaj dostępnej w pełni wyposażonej kuchni, dlatego musimy się zaopatrzyć w kuchenkę turystyczną. Taki sprzęt sprawdza się w każdej pogodzie oraz każdych warunkach, ponieważ można go użyć nawet w przedsionku namiotu. Mimo, że jest to kolejna rzecz do noszenia w plecaku, to paradoksalnie sprzyja ona… obniżeniu jego wagi. Nie ma potrzeby zabierania ze sobą ciężkich konserw, w przypadku długich eskapad warto zaopatrzyć się w żywność liofilizowaną, która ma świetne wartości odżywcze i jednocześnie niską wagę. Jeśli chodzi o wybór konkretnego modelu, to ciekawym rozwiązaniem będzie system zintegrowany z garnuszkiem, dzięki któremu zyskamy dodatkowe naczynie. Jeśli zależy nam, aby kuchenka nie zajmowała zbyt wiele miejsca, wybierzmy model składany, który równie dobrze spełni swoje zadanie, nie obciążając przy tym nadmiernie bagażu.

4. Czołówka
Nie warto wybierać się na wypad pod namiot bez dodatkowego źródła światła. Klasyczne latarki dobrze się sprawdzają, jednak wymagają one niesienia ich w rękach. Idealnym rozwiązaniem na biwak jest czołówka. Jest bardzo wygodna, lekka i pozwala na dopasowanie źródła światła do aktualnych potrzeb. Najmocniejsze światło przydaje się w momencie przemieszczania się w ciemności, słabsze pomaga znaleźć potrzebne przedmioty wokół siebie. Niektóre tryby sprzyjają również wieczornym rozmowom na biwaku, ponieważ natężenie światła nie wpływa drażniąco na współtowarzyszy. Niektóre modele czołówek są dodatkowo zaopatrzone m.in. w gwizdek, który pozwala na wezwanie w razie potrzeby pomocy.

5. Powerbank
Każde porady dla wczasowiczów oraz lista przedmiotów niezbędnych podczas wakacji musi kończyć się bankiem energii. W obecnych czasach nie wyobrażamy sobie już funkcjonowania bez obecności technologii. Powerbank umożliwi nam ładowanie baterii w telefonie, w czołówce, w latarce, w aparacie fotograficznym… Jednym słowem, jego rola na biwaku, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do prądu jest nieoceniona. Na wypad pod namiot warto zdecydować się na model o większej pojemności baterii. zaczynającej się od 20000 mAh. Tylko taki model sprawi, że nie będziemy musieli obawiać się o brak źródła dodatkowej energii.
Przedstawione powyżej 5 akcesoriów niezbędnych podczas wypadu pod namiot to tak naprawdę tylko podstawowy sprzęt. Zanim wybierzemy się na nasz biwak warto zrobić listę najpotrzebniejszych z naszego punktu widzenia rzeczy, o których nie można zapomnieć podczas pakowania się. Warto na początek zastanowić się, jaka będzie forma naszego biwaku, w jakim miejscu będzie się on znajdował oraz jakie warunki będą na nim panować. W oparciu o te kryteria dobierzmy przede wszystkim odpowiednią odzież, sprzęt, zwracając przy tym uwagę na najistotniejsze parametry – czy bardziej liczy się dla nas wygoda, czy też jego waga. Wypad pod namiot jest niesamowitą przygodą i źródłem niezapomnianych wrażeń. Abyśmy jednak w pełni mogli korzystać z jego uroków zabierzmy wszystko to, co najpotrzebniejsze. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na w pełni udany wypoczynek.
