Rośliny są dla nas bardzo ważne. Za pomocą chlorofilu produkują tlen, który jest nam niezbędny do życia. W Gospodarstwach domowych, gdzie jest wiele zieleni, powietrze jest bardziej czyste i przyjemne. Oprócz korzystnego wpływu na zdrowie są też bardzo ciekawym elementem estetycznym. Dzięki temu, że królestwo roślin jest bardzo rozległe, możliwości dekoracyjne są olbrzymie. Wybierając florę do naszego mieszkania, warto pomyśleć także nad ich właściwościami i pozytywnym wpływem na zdrowie. Oto najciekawsze rośliny oczyszczające powietrze w domu. Warto się w nie zaopatrzyć, zwłaszcza kiedy mieszkamy w dużym mieście, gdzie poziom stężenia szkodliwych substancji w smogu jest niebezpiecznie podwyższony.
Eksperyment NASA
W największej na świecie agencji kosmicznej NASA zostały przeprowadzone badania właściwości oddziaływania roślin na powietrze. Wyselekcjonowano takie, które oprócz pochłaniania dwutlenku węgla, najbardziej oczyszczają powietrze.
Szkodliwymi substancjami, których stężenie było sprawdzane podczas badania, są:
- Amoniak,
- Trójchloroetylen,
- Benzol,
- Formaldehyd/ aldehyd mrówkowy
- Toluen
- Ksyleny
Pochodzą one ze spalin, dymu papierosowego, z farb, barwników czy elementów, z których zbudowane są sprzęty domowe, meble, wykładziny, czy dywany.
Rośliny użyte w eksperymencie NASA i rodzaje zanieczyszczeń, które są przez nie neutralizowane:
Epipremnum złociste (Epipremnum aureum)
-
- formaldehyd, ksylen, benzen.
Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)
-
- benzen, aceton i formaldehydu
- Dodatkowo nawilża powietrzre
- benzen, aceton i formaldehydu
Daktylowiec niski (Phoenix roebelenii)
-
- formaldehyd, benzen, amoniak, ksylen, toulen.
Nefrolepis (Nephrolepis exaltata i Nephrolepis obliterata)
-
- formaldehyd i ksylen.
Zielistka Stenberga (Chlorophytum comosum)
-
- formaldehyd, benzen oraz tlenek węgla (czad).
- Chroni przed promieniowaniem elektromagnetycznym.
- formaldehyd, benzen oraz tlenek węgla (czad).
Aglaonema (Aglaonema modestum)
-
- amoniak, toluen i benzen.
Palma bambusowa (Chamaedorea seifrizii)
-
- formaldehyd, amoniak, toluen, ksylen i benzen.
Figowiec płaczący/fikus benjamina (Ficus benjamina)
-
- benzen, amoniak i formaldehyd.
Anturium Andrego (Anthurium andreanum)
-
- formaldehyd, ksylen, amoniak, toulen.
Liriope szafirkowata (Liriope spicata)
-
- ksylen, formaldehyd, amoniak.
Palma biczowa/rapis wyniosły (Rhapis excelsa)
-
- ksylen, formaldehyd i amoniak.
Gerbera Jamesona (Gerbera jamesonii)
-
- benzen i formaldehyd.
Dracena wonna (Dracaena fragrans)
-
- benzen, formaldehyd i tlenek węgla (czad).
Bluszcz pospolity (Hedera helix)
-
- benzen, formaldehyd i ksylen.
Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)
-
- benzen i formaldehyd.
- Zapewnia dostęp do tlenu przez całą dobę, ponieważ filtruje dwutlenek węgla również w nocy.
- benzen i formaldehyd.
Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)
-
- benzen, formaldehyd i tlenek węgla (czad).
Chryzantema wielokwiatowa (Chrysanthemum morifolium)
-
- formaldehyd, benzen, amoniak i ksylen.
Aloes (Aloe vera)
-
- formaldehyd i benzen.
Areka (Chrysalidocarpus lutescens)
-
- ksylen.
Chamedora wytworna (chamaedorea elegans)
-
- formaldehyd, ksylen i amoniak.
Dracena deremeńska (Dracaena deremensis)
-
- formaldehyd, benzen i ksylen.
Filodendron czerwieniejący (Philodendron erubescens)
-
- formaldehyd.
Paprotka (Nephrolepis exaltata)
-
- formaldehyd i ksylen.
Badanie zostało przeprowadzone w sterylnych, laboratoryjnych warunkach, dlatego nie możemy zdawać się na same rośliny, kiedy planujemy oczyszczanie powietrza. Odkryto także, że najwięcej toksyn zbierają korzenie rośliny, oczyszczające powietrze jest dostarczane górnymi częściami liści. Co ciekawe podczas badania naukowcy odkryli, zwiększenie wydajności, kiedy są w stanie wegetacji.
Wężownica gwinejska (Sansevieria trifasciata)

Sansewiera jest jedną z łatwiejszych roślin w uprawie. Znalazła się w czołówce najbardziej skutecznych w badaniu NASA. Jej unikatową cechą jest to, że nie potrzebuje dużo światła, aby przeprowadzić proces fotosyntezy. Dzięki temu może produkować tlen nawet w nocy! Wbrew pozorom, nie zawsze powinniśmy unikać roślin trujących, niektóre z nich wcale nie muszą być w pełni szkodliwe dla ludzi. Jest tylko szczególnie niebezpieczna dla kotów, które lubią podgryzać ostre końcówki listków. Jeżeli posiadamy zwierzęta domowe, najlepiej umieścić doniczkę w niedostępnym dla nich miejscu. Potocznie Sansewierie nazywa się kwiatem teściowej.
Dracena

Dracena występuje naturalnie na terenie Azji i Afryki. Jeżeli planujemy umieszczenie jej w domu, musimy pamiętać, że to roślina, która lubi wilgoć, dlatego trzeba zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu. Poleca się ustawić obok doniczki spryskiwacz, którym będziemy zraszać liście. Jest dosyć łatwa w uprawie (szybko się regeneruje) i także jest trująca dla zwierząt.
Dracena, to rodzina, która ma bardzo dużo zróżnicowanych odmian i wszystkie posiadają właściwości oczyszczające powietrze. Dzięki temu szybko dobierzemy odmianę, która będzie pasowała do wnętrza. Roślina neutralizuje oprócz podstawowych substancji chemicznych, także w pewnym stopniu smog i niweluje nieprzyjemny zapach dymu papierosowego.
Złocień wielokwiatowy

Inaczej mówiąc chryzantema, jest kwiatem, który w Polsce wywołuje skojarzenia głównie z żałobą. Jednak w Chinach chryzantema jest symbolem zdrowia, szczęścia i dobrobytu. Obecnie coraz częściej widuje się chryzantemy jako element wystroju poza cmentarzami I bardzo dobrze! Ponieważ ten kwiat neutralizuje bardzo dużo różnych szkodliwych dla człowieka zanieczyszczeń powietrza.
Pozostałe rośliny oczyszczające powietrze
Poza wymienionymi rodzajami korzystny wpływ na powietrze w domu ma większość paprotek. Bakterie zwalczają: Dracena, Geranium (pelargonia), Figowiec. Powietrze nawilża: Papirus, Begonia, Bluszcz, Paproć. Tlen w nocy produkuje: Stroczyk, Sansewieria, Skrzydłokwiat, Aloes, Grudnik i Grubosz.
Więcej o roślinach, które warto umieścić w sypialni, przeczytacie tutaj.
Podczas urządzania domu warto pomyśleć o urozmaiceniu wnętrza rośliną doniczkową, która oprócz walorów estetycznych, ma kojący wpływ na psychikę człowieka i jest naturalnym filtratorem zanieczyszczeń. Jak widać, istnieją różne rośliny oczyszczające powietrze, dlatego na pewno znajdziemy pośród nich taką, która będzie dopełniała wystrój. Pamiętaj, że kiedy posiadasz zwierzęta domowe, musisz sprawdzać pod kątem szkodliwości każdą roślinę, która pojawia się w domu, ponieważ możemy nieświadomie wyrządzić naszym podopiecznym wielką krzywdę. Kwiaty ożywią każde wnętrze i sprawią, że będziemy bliżej natury.