Jak mawia Katarzyna Grochola: „żeby zrobić gruntowne porządki, czasem trzeba nabałaganić”. Dziś wyjmiemy rzeczy z przepełnionej szafy i ułożymy je na nowo. Oczywiście przy pomocy kilku genialnych patentów, jak worki próżniowe, do których nie potrzebujesz odkurzacza.
Jak dbać o markowe ubrania i dodatki?
Wyjściowe ubrania potrafią sporo kosztować, tak jak jedwabne apaszki, krawaty i paski z naturalnej skóry. Jeśli lubisz ubrania i dodatki dobrej jakości, musisz nauczyć się je prawidłowo przechowywać. Spodnie do garnituru odłożone byle jak zniszczą się, zmechacą i stracą fason – bez względu na to, jakiej są marki. Wieszak na spodnie, to świetny sposób na uporządkowanie garderoby w szafie. Jeśli wybierzemy model wysuwany, wówczas będziemy mieć łatwiejszy dostęp do wszystkich zawieszonych par.
Najtrudniej zapanować nad drobiazgami, jak apaszki i krawaty, ze zwyczajnych wieszaków spadną, a jeśli je poskładamy, to przed każdym użyciem będą wymagały prasowania. Na szczęście mamy do wyboru wiele modeli specjalnych wieszaków na tego typu dodatki. Wieszak na apaszki najczęściej składa się z małych obręczy, przez które możemy przełożyć apaszki z delikatnych tkanin. Dzięki sprytnym wieszakom wszystko mamy pod ręką i łatwiej utrzymać porządek w szafie.
Co przechowywać w pokrowcach?
Ubrania, które wymagają przechowywania w pokrowcach to przede wszystkim odświętne garnitury i eleganckie sukienki. Generalnie wszystkie te części garderoby, których nie możesz prać w pralce powinno się otoczyć ochroną również podczas przechowywania. Dzięki pokrowcom nie będą kurzyć się, mechacić i dłużej zachowają świetny wygląd.
Jeśli masz w domu zapasową pościel dla gości, przydadzą się na nią pokrowce lub specjalne torby. Po pierwsze – poduszki i kołdry nie będą się kurzyć, a przecież ciężko je uprać i wysuszyć. Po drugie zajmą zdecydowanie mniej miejsca w szafie, łatwiej będzie je przechowywać. Pokrowce na pościel dostępne są w różnych rozmiarach. Możemy zatem dopasować ich wymiary do wymiarów miejsca, w których będą przechowywane. Dzięki temu w naszych szafach będzie idealny porządek i gwarantuje, że zyskamy w ten sposób więcej miejsca. Takie pokrowce możesz też włożyć pod łóżko. Jak widać na zdjęciu, pokrowiec na pościel może być bardzo estetyczny.
Worki próżniowe
Worki próżniowe to genialny wynalazek. Czy wiedzieliście, że umieszczone w nich ubrania zmniejszają swoją objętość nawet do 75 procent? Możemy, więc skompresować w nich tekstylia do minimalnych rozmiarów. Zyskamy dzięki temu naprawdę sporo miejsca w szafie. Doceniają je szczególnie posiadacze małych mieszkań. Możesz w nich przechowywać ubrania sezonowe – ciepłe swetry czy kurtki. Wbrew pozorom nie jest to bowiem rozwiązanie do przechowywania małych rzeczy. Worki próżniowe dostępne są w wielu rozmiarach – bez kłopotu znajdziemy również worki próżniowe w rozmiarze XXL.
W takim worku ubrania nie zniszczą się, nie będą się kurzyć, a po wyjęciu odzyskają dawne rozmiary. Być może będą wymagały rozwieszenia lub wyprasowania. Worki próżniowe przydadzą się nie tylko podczas sezonowych porządków. Świetnie sprawdzą się podczas przeprowadzki lub dłuższych podróży. Oczywiście w takich sytuacjach ciężko o odkurzacz, więc wymyślono również worki zwijane. Układa się w nich ubrania i postępując zgodnie z instrukcją wypuszcza powietrze zwijając.
Jak prawidłowo spakować worek próżniowy?
Żeby nasz worek próżniowy spełnił swoją rolę, musimy go umiejętnie spakować. Jeśli włożymy do niego za dużo ubrań, rozszczelni się i rzeczy na powrót „urosną”. Producenci umieszczają na workach linie, poza które nasze tekstylia nie powinny wystawać po spakowaniu. Jeśli będziemy się do nich stosować, wszystko powinno pójść jak należy. Drugim krokiem jest bardzo dokładne zamknięcie. Najczęściej są to worki z zapięciem strunowym. Dokładnie przejedźmy palcami po zapięciu, aby upewnić się, że linka trafiła do rynienki równo i na całej długości. Do niektórych modeli dołączone są małe klipsy, którymi przejeżdżamy po zapięciu.
Ostatnia czynność to odessanie powietrza. Jeśli worek jest zwijany, to oczywiście najpierw zwijamy go mocno, a następnie zamykamy. Worki, których używamy z odkurzaczem nie wymagają tyle siły. Wystarczy przyłożyć rurę do otworu i poczekać, aż urządzenie odessie całe powietrze. Wyłączamy odkurzacz i szybko zamykamy pokrywę otworu. Gotowe!