Mówi się, że małe jest piękne, ale miniaturowe łazienki to wciąż problem wielu Polaków. Co z tego, że posiadasz jasne, przestronne mieszkanie, jeśli łazienka połączona z toaletą nie pasuje do tej całości. Zatem pytanie brzmi: czy można ciekawie zaaranżować przestrzeń w pomieszczeniu, które ma zaledwie 4,5 m kw. Lub jeszcze mniej?
W takich sytuacjach często jedynym rozwiązaniem jest optyczne powiększenie wnętrza. Istnieje szereg sprawdzonych trików, które pozwalają stworzyć złudzenie dodatkowej przestrzeni nawet w maleńkich pomieszczeniach. Poniżej przedstawimy najczęściej stosowane, a co za tym idzie – sprawdzone, rozwiązania.
Gra w kolory
Zacznijmy od tego, że zastosowanie jasnej kolorystyki optycznie powiększy małe pomieszczenie. Wybierając farby, glazurę, terakotę, meble i dodatki stosujmy paletę jasnych barw. Nie musi być to czysta biel. W małej łazience idealnie sprawdzą się na przykład modne odcienie beżu lub loftowe, betonowe szarości. Jeśli nie lubisz mdłych kolorów, wybierz np. zieleń czy niebieski. Wystarczy pamiętać o zasadzie, że każdy jasny, lekko rozbielony kolor optycznie powiększa przestrzeń.
Podobne właściwości ma stosowanie monochromatycznego stylu wnętrza. Jeśli ściany, podłoga, elementy wyposażenia i dodatki będą utrzymane w jednej tonacji kolorystycznej, zyskamy stylowe, eleganckie wnętrze, które będzie wydawać się optycznie większe, niż jest w rzeczywistości.

Poziome linie
Jeżeli Twoja łazienka jest wyjątkowo wąskim pomieszczeniem, zastosuj poziome linie, które optycznie ją “pogrubią”. Taką linią może być granica między dwoma kolorami płytek zamontowanych na ścianach, np. od dołu kolor ciemniejszy, natomiast od połowy ściany góra jest jaśniejsza. Podobny efekt osiągniesz, stosując pośrodku ściany dekoracyjny pas płytek. Na ścianach powieś poziome (nie podłużne) lustra.
Możesz też na węższych ścianach łazienki zastosować ciemniejszą kolorystykę niż na tych dłuższych. Osiągniesz wówczas optyczny efekt przybliżania się do siebie krótszych ścian i jednocześnie, oddalania dalszych.

Lustrzane odbicia
Wiadomo, że lustra łazienkowe mają właściwości cudownie powiększające przestrzeń. Zazwyczaj umieszcza się je nad umywalką. Jednak zastosowanie kilku rodzajów luster w różnych miejscach łazienki, wzmocni oczekiwany efekt. Zamontuj nad umywalką dodatkowe lusterko kosmetyczne z podświetleniem LED marki WENKO. Powieś na ścianie na wprost drzwi wejściowych jedno większe lub dwa mniejsze lustra łazienkowe. Możesz też na ścianach zastosować dekoracyjny lustrzany dekor lub przykleić kilka lusterek w miejsce płytek.

Lśniące powierzchnie
W niewielkiej łazience warto postawić na powierzchnie odbijające światło. Zrezygnuj zatem z matowych powierzchni lub kafli. Wybierz glazurę z połyskiem oraz lustrzane dekory, oraz zainwestuj w błyszczące elementy armatury łazienkowej. Meble na wysoki połysk także sprawdzą się na niewielkiej przestrzeni Twojej łazienki. Kiedy już wybierzesz takie wykończenie swojej łazienki, zauważysz, że po włączeniu światła, łazienka wydawać się będzie dużo przestronniejsza, niż jest w rzeczywistości.

Więcej światła
W zasadzie nie chodzi o to, żeby oświetlenie łazienkowe posiadało żarówki o wyjątkowej mocy. Bardziej istotne jest zastosowanie kilku źródeł światła. Oprócz górnego oświetlenia warto umieścić świetlne punkty jeszcze w co najmniej dwóch miejscach. Mogą to być zawieszone po dwóch stronach lustra łazienkowego kinkiety lub wcześniej wspomniane lusterko kosmetyczne z podświetleniem LED. Dodatkowe źródła światła nie tylko sprawią, że łazienka wydawać się będzie większa, ale też można dzięki nim uzyskać wrażenie cieplejszego i weselszego wnętrza.

Wyposażenie na miarę
Największy problem z małymi pomieszczeniami jest ich odpowiednie urządzenie. Trzeba dobrze zaplanować całą przestrzeń, by uzyskać funkcjonalne i jednocześnie nie zagracone wnętrze. Tę kwestię można jednak rozwiązać na wiele sposobów:
- Pod umywalką warto zamontuj pojemną szafkę, najlepiej z dużymi szufladami.
- Za lustrem łazienkowym zaaranżuj miejsce na kosmetyki.
- Nad pralką (a najlepiej pralko-suszarką) zawieś półkę na kosz na pranie i ręczniki.
- Na grzejniku łazienkowym zamontuj małą suszarkę na bieliznę.
- Nad zestawem podtynkowym WC także wykorzystaj przestrzeń i powieś szafkę do przechowywania, np. środków czystości.
- Natomiast wannę wystarczy, że zastąpisz prysznicem, najlepiej bez brodzika, ale ze spadkiem w płytkach. Prysznic oddziel od reszty pomieszczenia dwiema szklanymi ścianami z drzwiami. Przezroczyste szklane ściany nie podzielą małego wnętrza, gdy za nimi widoczne będą ściany i fragmenty podłogi.

Funkcjonalne akcesoria
W małej łazience warto stosować funkcjonalne akcesoria i rozwiązania. Na rynku dostępne są różnego typu haczyki, wieszaki i półki, które można bez wiercenia przyczepiać do płytek i mebli. Tym samym możliwe jest ich demontowanie w każdej chwili lub umieszczanie w innym miejscu. Natomiast nad umywalką można zamontować szafkę z półkami do przechowywania, podświetlanym lustrem i gniazdami elektrycznymi do podłączania szczoteczki elektrycznej, suszarki do włosów czy maszynki do golenia.

Przestrzeń uporządkowana
Paradoksalnie w małych pomieszczeniach trudniej utrzymać porządek niż w dużych. Tymczasem właśnie ład i harmonia są sprzymierzeńcem niewielkiej łazienki. Nie chodzi tu tylko o utrzymanie czystości, ale raczej nie zagracanie przestrzeni. Im mniej drobiazgów na wierzchu, tym lepiej. Sprawdzą się wszelkie schowki na akcesoria do włosów, kosmetyki i środki pielęgnacyjne. Na umywalce nie jest potrzebny cały arsenał żeli pod prysznic, szamponów i odżywek do włosów. Natomiast na półce nie ma sensu robić wystawy dezodorantów, szminek i kremów. Wszystkie drobiazgi powinny mieć swoje miejsca w szafkach, szufladach lub pudełkach.

Minimalizm czyli kropka nad i
Minimalizm w modzie świadczy o klasie, wyczuciu stylu i często bywa synonimem elegancji. Ten sam minimalizm znajdzie zastosowanie w zbyt małej łazience. Jeśli nie ma miejsca – nie powinno być rzeczy zbędnych. Zrezygnuj z niepotrzebnego dywanika łazienkowego, na którym gromadzi się kurz i włosy. Terakotę łatwo utrzymać w czystości, a jednolita powierzchnia płytek jest sprzymierzeńcem w walce o optycznie większą przestrzeń. Nie gromadź zbyt wielu kosmetyków i środków do pielęgnacji. Wystarczy, że otworzysz nową pastę do zębów w momencie, gdy skończy się pierwsza, żeby uniknąć kolekcji “prawie zużytych” tubek. Podobnie rzecz się ma z szamponami czy żelami pod prysznic.
Czy zatem mała łazienka jest skazana na nudę? Absolutnie nie! Słynna Coco Chanel do zwykłej małej czarnej wybierała mocno czerwoną pomadkę. Niech zatem w Twojej małej łazience także zagości jeden mocniejszy element. Warto dobrze przemyśleć jego wybór. Może być to ręcznik w barwny afrykański wzór, kosz na pranie w intensywnym kolorze albo artystyczne pojemniki na mydło i szczoteczki do zębów.