Jesienne prace w ogrodzie mogą zabrać sporo czasu oraz nerwów. Jednak dobre przygotowanie roślin przed zimą pozwoli na ich prawidłowy rozwój. Jesienią należy odczuć perspektywę przyszłych zbiorów. Jeśli drzewa owocowe i kwiaty dobrze zimują, wiosną zaczną się rozwijać i efektywnie rosnąć. W tym artykule dowiesz się jakie prace wykonać, aby Twoje rośliny były płodne i zdrowe.
Przycinanie drzew owocowych
Bardzo ważnym aspektem podczas jesiennych porządków ogrodowych jest przycięcie wszystkich słabych i krzyżujących się pędów, a także złamanych gałęzi. Należy to zrobić, ponieważ na takich gałęziach mogą chować się szkodniki lub patogeny. Zazwyczaj można przycinać drzewa przed pierwszymi przymrozkami. Najłatwiej będzie Ci to zrobić tuż po zbiorach owoców, jednak nie należy czekać zbyt długo. W listopadzie nie warto już przeszkadzać roślinom: jest już na to wystarczająco zimno. Aby wszystko było wykonane poprawnie, dokładnie zbadaj drzewa, upewnij się, że gałęzie każdego z nich rosną prawidłowo i nie tworzą dla siebie przeszkód. Wszystko, co przeszkadza, musi zostać usunięte, a koronę drzewa można uformować za pomocą sekatora.

Jesienne zbiory
Ważne, aby zbierać jesienne owoce na czas, ponieważ dojrzewają one do pewnego czasu, a jeśli nie zostaną usunięte na czas, przeszkadzają tylko w przygotowaniach do zimy. Wyjątkiem są późne odmiany jabłek, które można spokojnie zebrać w październiku czy listopadzie. Należy pamiętać, aby nie zostawiać żadnego owocu na drzewie oraz wokół niego. Mogą zawierać groźne toksyny, które szkodzą drzewu, przez co hamują jego reprodukcję. Wszystkie niechciane owoce wrzucić do kompostownika lub specjalnego śmietnika. To samo tyczy się wszystkich krzaków. Konieczne jest zebranie wszystkich jagód oraz przycięcie gałązek.
Jesienią nie zapomnij o warzywach, które dojrzewają właśnie w tej porze roku. We wrześniu rozpoczyna się zbiór ziemniaków. Wszystkie plony należy zebrać przed porą deszczową i najwygodniej wysypać je w suchym miejscu na podwórku. Ziemniaki powinny suszyć się parę dni, tak aby skórka dobrze stwardniała, a Tobie będzie łatwiej wybrać chore, gnijące owoce. Aby bezproblemowo poradzić sobie z warzywami tej jesieni, powinieneś posiadać przy sobie narzędzia ogrodowe, które ułatwią Twoją pracę i przyspieszą jej efekty. Marchew najlepiej zebrać w pierwszych tygodniach września, przed pierwszymi przymrozkami. Jeśli zauważysz, że liście żółkną, może to oznaczać chorobę lub za opóźnienie okresu zbiorów. Aby to sprawdzić, wykop kilka roślin i upewnij się, że znajdują się na nich białe korzenie. Jeśli tak, marchewki są gotowe do zbiorów.
Co posadzić na jesień?
Jesienią dni mogą być chłodne, ale ziemia wciąż jest ciepła. Jest to doskonały czas na sadzenie drzew liściastych, krzewów i żywopłotów. Ciepłe podłoże to idealne warunki dla młodych roślin, zwłaszcza kiedy temperatura nie spada jeszcze poniżej zera. Najlepiej rozpocząć sadzenie wtedy, gdy drzewa zaczną zrzucać pierwsze liście. Jesień, to również czas, aby zająć się trawnikiem. Trawę należy wysiewać przed mrozem, gdy ziemia jest jeszcze ciepła. Należy ją również skosić na 2-3 cm.
A jakie kwiaty sadzić jesienią? Choć opadające liście i więdnące rośliny wcale nie przywodzą na myśl wiosny i kwitnących ogrodów, to sadzenie kwiatów ozdobnych przed wiosną ma wiele zalet. Przede wszystkim kwiaty sadzone jesienią kiełkują i kwitną 2-3, tygodnie wcześniej niż te sadzone wiosną, a ich łodygi twardnieją szybciej, przez co z łatwością przetrwają łagodne przymrozki. Jednak nie wszystkie rośliny nadają się do sadzenia przed zimą, na szczęście jest wiele gatunków kwiatów, które spokojnie przetrwają zimę. Gatunki wieloletnie, takie jak astry, liliowce, irysy, konwalie, piwonie i wiele innych najlepiej sadzić przed zimą. Przed mrozem takie rośliny będą miały czas na zakorzenienie się i pomyślne zimowanie. Kwiaty bulwiaste równie dobrze nadają się na jesienne sadzenie. Są to między innymi leszczyny, muscari, krokusy, scillas, żonkile, hiacynty i tulipany. Sadzenie cebulowych kwiatów przed zimą odbywa się od początku września do drugiej połowy listopada, ale trzeba je rozpocząć, gdy temperatura gleby wynosi około 10 stopni, a zakończyć 2-3 tygodnie przed poważnymi mrozami
Zabezpieczanie przed mrozem
Podczas jesiennych porządków należy pamiętać o roślinach wieloletnich takich jak róże, maliny wrzosy niektóre iglaki. Wiele gatunków nie będzie w stanie zimować gdy nie zostanie całkowicie pokryta. Nie osłaniaj ich jednak zbyt wcześnie. Pozwól, aby rośliny przyzwyczaiły się do zimniejszej temperatury, a do okrycia przyda Ci się na przykład agrowłóknina zimowa do ochrony roślin, która skutecznie chroni je przed nawet najbardziej mroźnymi zimami. Pamiętaj, aby unikać osłon plastikowych, ponieważ nie przepuszczają one powietrza, a Twoje rośliny szybko się w niej zaparzą.
Opieka nad roślinami jesienią nie jest najprostszym zadaniem. Jednak, gdy wszystko dobrze zaplanujesz, uda Ci się uporządkować je przed nadejściem zimy. Prace w ogrodzie nie muszą być udręką. Posiadając właściwe narzędzia, szybko uporasz się ze wszystkimi zadaniami, a Twój ogród będzie wyglądał pięknie przez cały rok. Pamiętaj, że ogrodnictwo to także spokój ducha i relaks. Postaraj się jak najlepiej spędzić ten czas z naturą i zawsze doceniaj swoją ciężką pracę.
