Problem wilgoci w mieszkaniu pojawia się wraz z nadejściem jesieni. Duża wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, zatem problemu nie wolno bagatelizować. Pochłaniacz wilgoci pomoże go skutecznie rozwiązać.
Grzyby i pleśnie są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Unoszące się powietrzu zarodniki są toksyczne dla każdego z domowników. Grzyby i pleśnie to bardzo agresywne alergeny, więc jeśli w domu mieszka osoba na nie uczulona nie można dopuścić, aby pojawiły się na ścianach. Optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniu to 30 – 55 procent – możesz to sprawdzać na bieżąco za pomocą domowego higrometru.
Jesienią i wczesną wiosną, zanim zacznie się sezon grzewczy powietrze naszych mieszkaniach staje się wilgotne. Problem potęgują jeszcze bardzo szczelne okna, które kiedy są zamknięte izolują praktycznie całkowicie od dostępu powietrza z zewnątrz. Zawsze należy dbać o to, aby w mieszkaniu była odpowiednia wentylacje, ale to na ogół nie wystarcza. Pochłaniacz wilgoci to rozwiązanie, które zapobiega powstawaniu grzyba na ścianach.
Jak usunąć grzyba ze ściany?
Co zrobić, gdy zauważymy na ścianach ciemne plamy z pleśni? Przede wszystkim należy go jak najszybciej usunąć. Zastosowanie chemicznych środków daje dobre rezultaty, ale trzeba pamiętać, że silna chemia również nie jest obojętna dla zdrowia. Pomieszczenie, w którym została użyta powinno zostać bardzo dobrze przewietrzone i nie wolno w nim przebywać przez kilka godzin po użyciu środka.
Domowe sposoby bywają równie skuteczne i nie będą tak szkodliwe. Olejek goździkowy, herbaciany lub mikstura wody i octu (wymieszana w stosunków 1:4) pomogą pozbyć się pleśni ze ścian. Następnym krokiem jest zapobieganie – w tym celu musisz regularnie wietrzyć pomieszczenie i wstawić do niego pochłaniacz wilgoci.
Pochłaniacz wilgoci – rodzaje?
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pochłaniaczy, aby wybrać taki, który będzie odpowiedni do Twoich potrzeb.
Pochłaniacz elektryczny – to urządzenie, które za pomocą czujników analizuje wilgotność powietrza i pochłania wyłącznie jej nadmiar. Działa precyzyjne i jest bardzo skuteczny, ale jest to najdroższa z możliwych opcji. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie problem wilgoci jest naprawdę duży.
Pochłaniacz wilgoci z wkładem – estetyczna obudowa, do której wkładasz tabletki, specjalne wkłady lub granulki pochłaniające wilgoć z pomieszczenia. Przechwycona woda gromadzi się w specjalnym pojemniku – musisz kontrolować jej poziom, regularnie wylewać i czyścić urządzenie.
Pochłaniacze dekoracyjne – niewielka poduszeczka lub elegancki woreczek wypełniony specjalnym wkładem pochłaniają wilgoć z pomieszczenia lub wnętrza samochodu. Nie musisz ich chować za meblami – mogą być ułożone w widocznym miejscu, ale pamiętaj – zawsze poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych.
Pochłaniacz wilgoci do szafy lub samochodu – w formie niewielkich poduszeczek czy woreczków. Skutecznie usuwają wilgoć z niewielkiej powierzchni. Są niezbędne, bowiem zarówno w szafie, jak i w samochodzie wilgoć może spowodować spore straty – uszkodzenie elektroniki, zniszczenie ubrań.
Dobrze jest wybrać taki, który dodatkowo rozsiewa wokoło Twój ulubiony zapach. Do szafy z ubraniami oczywiście lawendowy – odstraszy również mole.
Wybór pochłaniacza wilgoci zależy od skali problemu oraz tego jaka jest powierzchnia pomieszczenia, którą ma obsługiwać urządzenie.
Jaki pochłaniacz wilgoci wybrać?
Kiedy dopasujesz już parametry urządzenia do Twoich potrzeb pora zwrócić uwagę na estetykę. Większość pochłaniaczy na wkłady nie należy do grupy designerskich przedmiotów użytkowych. Najczęściej są to plastikowe pudełka, niekoniecznie w ładnych kolorach. Cóż ma to swoje zalety – nie zwracają na siebie szczególnej uwagi. Taki pochłaniacz dobrze jest postawić w miejscu osłoniętym przed wzrokiem i niedostępnym dla dzieci i zwierząt.
Jeśli nie ma w pomieszczeniu takiego miejsca musisz znaleźć takie urządzenie, którego estetyka nie będzie psuć wystroju pomieszczenia. Dostępne są naprawdę eleganckie modele, o bardzo ciekawym kształcie i w modnych kolorach.

Pochłaniacze Wenko to przykład połączenia eleganckiego wyglądu z praktyczną funkcją urządzenia tego typu. Nowoczesna forma i dobrze dobrana kolorystyka pozwalają na to, aby pochłaniacz wilgoci stał się elementem wystroju.
Czym różni się pochłaniacz wilgoci od osuszacza powietrza?
Poszukując odpowiedniego urządzenia trzeba zwrócić uwagę na to, że pochłaniacz wilgoci i osuszacz powietrza to na ogół dwa różne urządzenia. Pochłaniacze powietrza absorbują wilgoć z pomieszczenia za pomocą specjalnego wkładu. Osuszacz powietrza to najczęściej urządzenie elektryczne, które poza usuwaniem wilgoci z powietrza mają również szereg dodatkowych funkcji. Mogą ogrzewać pomieszczenie lub służyć jako wiatrak w upalne dni. Elektryczny osuszacz powietrza najlepiej sprawdzi się dużych pomieszczeniach. Do średnich i małych przestrzeni z powodzeniem wystarczy przyjazny środowisku pochłaniacz z wkładem.