Zimowa pora, to trudny czas, dla zwierząt dzikich, żyjących na wolności. Możemy pomóc im przetrwać ten okres poprzez dokarmianie. Nawet w warunkach miejskich warto wywiesić choćby karmnik dla ptaków. Obserwacja skrzydlatych gości, przylatujących do karmnika umieszczonego w ogrodzie lub na balkonie, może być cenną lekcją przyrody, ale też nauką systematyczności i odpowiedzialności dla dzieci. Należy jednak pamiętać, że gdy zdecydujemy się na wywieszenie karmnika, musimy zapasy naszej ptasiej stołówki systematycznie uzupełniać.
Jak zbudować karmnik dla ptaków? Wykorzystaj niepotrzebny karton
Skąd wziąć karmnik? Najprościej skorzystać z gotowych rozwiązań. W ofercie sklepu Emako znajdziemy kilka wygodnych i przystępnych cenowo karmników. Idealnym rozwiązaniem jest karmnik z podajnikiem umożliwiającym zabezpieczenie zapasu pokarmu na dłużej, karmnik z funkcjonalnym daszkiem, ochraniającym pokarm i odwiedzające karmnik ptaszki przed padającym deszczem i śniegiem. Innym rozwiązaniem może być niewielki karmnik, który również został wyposażony w pojemny podajnik, jednak posiada nieco prostszą konstrukcję. Oba przykładowe karmniki są bardzo proste w montażu (wystarczy powiesić je na drzewie lub poręczy balkonu), wykonane zostały z tworzywa sztucznego, są bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych, niż tradycyjne – drewniane. Karmnik plastikowy łatwiej też utrzymać w czystości.
Warto sprawdzić pełną ofertę karmników, poidełek i budek dla ptaków, oferowanych przez Emako. Karmnik można wykonać również samodzielnie. Jak wygląda klasyczny, tradycyjny karmnik wykonany z drewna, wie chyba każdy. Co jednak, gdy nie posiadamy umiejętności stolarskich, ani niezbędnych narzędzi?
Do wykonania prostego karmnika wykorzystać możemy tekturowe kartoniki po mleku lub sokach. Ich ścianki są pokryte specjalnymi powłokami, zabezpieczającymi pudełka przed działaniem wilgoci. Wystarczy wyciąć otwory, którymi ptaszki dostaną się do wnętrza i napełnić spód pudełeczka pokarmem. Taki karmnik możemy również przyozdobić, jednak pamiętajmy, by nie używać do tego celu farb czy drobnych elementów, które mogłyby zaszkodzić ptakom, lub zostać przez nie przypadkiem wydziobane i zjedzone. Jest jeszcze jeden walor takiego tekturowego karmnika diy – pudełko, które spełniło już swoją rolę opakowania dla mleka lub soku, zamiast wylądować w śmieciach, spełni jeszcze jedną pożyteczną funkcję.

Karmnik pełen ziaren — co jedzą ptaki?
Co powinniśmy pozostawić w karmniku, dla naszych skrzydlatych gości? W żadnym wypadku nie powinno być to pieczywo, jest ono dla ptaków bardzo szkodliwe. Idealnym pokarmem będą za to nasiona słonecznika, kukurydzy, ziarna zbóż, orzechy, suszone lub świeże owoce, a także gotowane warzywa. Różnorodne mieszanki pokarmu bez problemu kupimy w sklepach zoologicznych, a nawet niektórych marketach.
Możemy też posadzić w ogrodzie drzewa i krzewy owocowe, których owoce nie opadają jesienią (np. głóg, tarnina, dzika róża, dereń, kalina). Ptaszki będą mogły wówczas podjadać owoce prosto z gałęzi.
Kiedy wystawić karmnik dla ptaków?
Dobrym momentem, na montaż naszego karmnika, jest późna jesień. Dokarmianie, w zależności od długości i intensywności zimy, zakończyć możemy nawet w maju, kiedy to ptaki znaleźć będą mogły już dostatek naturalnego pokarmu w przyrodzie. Ważne, by karmnik wywieszać w tym samym miejscu i systematycznie uzupełniać jego zawartość. Pamiętajmy, że ptaki przywiązują się do miejsca, w którym są karmione. Decydując się na dokarmianie, bądźmy systematyczni.
Warto pamiętać, że również latem możemy pomóc ptakom, chociaż pokarmu w naturze mają wówczas pod dostatkiem. Świetnym pomysłem jest wywieszenie w ogrodzie budki lęgowej dla ptaków, lub poidełka zapewniającego dostęp do świeżej wody.
