Szukasz pomysłów na świetną zimową rozrywkę? Jeśli chcesz spróbować czegoś nowego, jedź na kulig. Frajda gwarantowana — dla dzieci i dorosłych! Nie siedź dłużej w czterech ścianach, lepiej wypróbuj nasze podpowiedzi. Dzięki nim zorganizujesz udany i bezpieczny kulig.
Kulig — świetny pomysł na zimowe ferie
Dobrze zorganizowany kulig to wyjątkowa atrakcja, która spodoba się każdemu, bez względu na wiek! Najczęściej kuligi organizuje się z okazji ferii zimowych, choć tak naprawdę możesz to zrobić zawsze, gdy spadnie sporo śniegu. Kuligi są popularne, ponieważ to aktywność na świeżym powietrzu. Dzięki niej można podziwiać atrakcyjne turystycznie tereny i zrobić świetne zdjęcia. Kuligi często są połączone ze wspólną biesiadą przy ognisku. To oznacza, że oprócz wspólnej zabawy będziesz mieć mnóstwo czasu na rozmowy z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli chcesz zaplanować bezpieczny kulig, weź pod uwagę kilka naszych propozycji.
Gdzie na kulig?
W Polsce znajdziesz wiele wyjątkowych miejsc na kulig. Wypróbuj okolice Kampinoskiego Parku Narodowego, na przykład Sieraków. Zimą tamte rejony wyglądają naprawdę uroczo — prawdziwa puszcza! Kulig zorganizowany po ośnieżonych leśnych ścieżkach dostarczy mnóstwa frajdy Tobie i dzieciom. Ciekawą opcją są tereny Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Możesz się tam zrelaksować, a po zabawie zorganizować wspólną biesiadę. Coraz większą popularnością cieszą się też kuligi w górach, na przykład w Sudetach lub Bieszczadach albo w okolicach Zakopanego. Wiele firm oferuje kompleksową usługę, polegającą na zorganizowaniu bezpiecznego kuligu. Jeżeli nie chcesz wyjeżdżać daleko od domu, znajdź po prostu ustronne miejsce, w którym panuje niewielki ruch. Pod tym względem doskonałe na kulig są lasy i różne szlaki turystyczne. Panuje tam cisza i spokój. Dzięki nim będziesz mógł cieszyć się bajkowymi zimowymi widokami i świetną zabawą.
Co zabrać na kulig?
Jeśli chcesz się dobrze bawić na kuligu, zadbaj o odpowiednią odzież i ciepłe buty. Przydadzą się górskie, sportowe ubrania. Najlepiej postaw na termiczną bieliznę, dzięki której się nie spocisz. Koniecznie weź ze sobą czapkę, szalik i rękawiczki. Co jeszcze warto mieć ze sobą?
Przyda się również profesjonalny termos na lunch CAREO, dzięki któremu zabierzesz ze sobą ulubiony posiłek. Kulig może trwać kilka godzin i z pewnością zechcesz zaplanować przerwę na odpoczynek i posiłek. Wspólna biesiada jest przecież częścią zabawy. Dzięki niej możesz spędzić miłe chwile z rodziną i przyjaciółmi oraz nieco się rozgrzać. Z tego względu naprawdę warto zabrać ze sobą wysokiej jakości termos obiadowy i rozgrzewającą poduszkę.
Gdzie zmieścić wszystkie potrzebne rzeczy? Plecak może się okazać niewystarczający — niełatwo w nim zmieścić termos, a ciepło może uciekać. Świetnym rozwiązaniem będzie wygodna torba termoizolacyjna COOL o pojemności 8 litrów. Dzięki niej Twój lunch nawet po długim kuligu dalej będzie ciepły. Taka torba termiczna jest poręczna i nie musisz mieć jej ze sobą w czasie przejazdu. Po prostu wrzuć ją do samochodu i wróć po nią w czasie przerwy na obiad. Jest jeszcze jedna, chyba najważniejsza sprawa. Na kulig weź ze sobą szeroki uśmiech i dobry humor! W końcu zorganizowałeś go, żeby się dobrze bawić. Dlatego bez względu na wiek odkryj w sobie dziecko i szalej do upadłego.

Rozgrzewające potrawy na kulig
Zimowy kulig wzmaga apetyt. Jeśli chcesz zjeść rozgrzewający posiłek w gronie przyjaciół, zabierz ze sobą profesjonalny termos obiadowy. Jakie potrawy warto przygotować? Poniżej zamieszczamy kilka propozycji.
Żurek z jajkiem oraz chlebem
Zupa grzybowa z ziemniakami
Pożywna grochówka
Bigos lub gulasz po zbójnicku
Fasolka po bretońsku
Kiełbaska do smażenia, jeśli planujesz rozpalić ognisko
Pamiętaj o bezpieczeństwie!
Zanim zorganizujesz kulig, przypomnij sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa. Po pierwsze, kulig musi być cały czas pod kontrolą osób dorosłych. Przepisy zabraniają ciągnięcia osób na sankach, nartach itp. na drogach publicznych. Obostrzenie to nie obowiązuje na drogach leśnych i polnych, ale także tam trzeba zachować daleko idącą rozwagę. Kierowca musi być absolutnie trzeźwy i prowadzić auto z niewielką prędkością.
