Ogrody japońskie to piękne, roślinne, miniaturowe krajobrazy. Każdy jego element powinien być przemyślany, ponieważ – zgodnie z japońską filozofią – każdy z nich posiada znaczenie. Jednak nie tylko to jest ważne. Istotne są również miejsca tych kompozycji, z której strony dany komponent został ułożony – od wschodu czy zachodu słońca? Założenie takiego ogrodu, jego pielęgnacja to pewnego rodzaju rytuał, który uczy cierpliwości, pokory i wewnętrznej ciszy. Wymaga od człowieka maksymalnego skupienia się na detalach. Jednak satysfakcja, którą daje w zamian, jest zupełnie nieporównywalna do włożonego przez nas wysiłku. A więc, od czego zacząć?
Czym charakteryzują się ogrody japońskie?
Ogród japoński rośliny i inne jego elementy są bardzo istotne. Jednak podstawową zasadą stworzenia takiego ogrodu jest minimalizm. Nie potrzebujemy do tego dużej ilości miejsca, wręcz przeciwnie. Większe znaczenie ma przemyślane rozmieszczenie roślin z zachowaniem zasad przestronności. Oprócz tego równie istotna jest harmonia: ogród japoński wyróżnia się uporządkowaniem. Wszystko powinno odzwierciedlać ład świata, dwie wzajemnie się uzupełniające siły – jing ora jang. Jak to się przekłada na konkretne elementy? Na przykład w ułożeniu martwych przedmiotów, kamieni oraz wody. Chodzi o to, aby oddać charakter wszystkich ziemskich żywiołów. Dlatego zanim przystąpimy do działania, dokładnie przeanalizujmy wizję naszego ogrodu.

Jakie rośliny w ogrodzie japońskim?
Ogród japoński – jak urządzić?To najczęściej zadawane pytanie przez osoby, które stawiają pierwsze kroki w tym temacie. Rośliny, podobnie jak pozostałe elementy ogrodu, nie mogą być przypadkowe. Dlatego powinny znaleźć się w nim gatunki, które nie są wymagające, tylko odporne na warunki klimatyczne i przewidywalne w uprawie. Ważne, żeby było zielono i kwitnąco. Z powodzeniem więc sprawdzą się wszelkiego rodzaju byliny, drzewka typu bonsai, niskie trawy lub mech. Jednak bardzo ważne są również kamienie. Jeśli chcemy mieć prawdziwy japoński ogród, nie możemy o nich zapominać. Zresztą nie tylko o nich należy pamiętać. Dobrze wpuścić do niego trochę owadów, które znajdą w ogrodzie bezpieczne schronienie i pomogą mu wzrastać.
Kącik japoński w ogrodzie
Ogród japoński dekoracje to dosłownie i w przenośni oszczędny temat. Z jednej strony ozdób nie może zabraknąć. Z drugiej, nie wolno z nimi przesadzić, inaczej ogród straci swoje piękno. A zależy nam przecież na tym, żeby stał się on zielonym zakątkiem, małym azylem, w którym będzie można uspokoić umysł. Oczywiście rośliny są w tym przypadku bardzo ważne, ale nie da się niczego osiągnąć bez wody. Dlatego wybierając teren pod japoński ogród, zwróćmy uwagę na ten aspekt – czy posiada jakiś system nawadniania, dostęp do niego, staw lub oczko wodne. To główny aspekt ogrodu i posiada również znaczenie symboliczne: spokój, przemijanie, oczyszczanie, szacunek dla tego żywiołu. Dobrze, jeśli pozostałe dodatki nawiązują do tej idei, np. usypane drobne kamienie, żwir powinny odwzorowywać fale. Ułożone z nich linie swoim kształtem powinny przypominać płynącą wodę. Odzwierciedlać zmienną rzeczywistość, której podlega także ogród. Warto wygospodarować w nim przestrzeń na niewielką altankę w stylu japońskim (choć niekoniecznie) lub ławeczkę. Dopełnią one wizję zacisznego kącika, w którym będzie można się wyciszyć i obserwować ogród. Świetne będą również ozdoby w kształcie zwierząt.

Latarnia japońska - jak zrobić i jakie inne dekoracje?
A więc, jak założyć ogród japoński? Podsumujmy wszystkie kroki. Pierwszy wybieramy miejsce z dostępem do wody lub takie, w których da się tę wodę doprowadzić, np. w formie oczka wodnego, strumyka. Następny, drugi etap, to ułożenie kamieni. Nie wolno ich pominąć. Pamiętajmy, że japoński ogród musi odzwierciedlać porządek świata, jego żywioły. Znaczenie więc ma także oświetlenie i wybór strony – wschód, zachód słońca. A jeśli o tym mowa, nie może zabraknąć w tej kompozycji ognia. W tym celu wykorzystaj lampiony – płomień nie musi być duży, ważniejsze jest jego przesłanie. Oczywiście, możesz taki lampion zrobić samodzielnie, w internecie znajdziesz sporo pomysłów i wskazówek. Niecierpliwym polecamy świetnej jakości gotowe rozwiązania – latarnie wiklinowe, bambusowe – dostępne na naszej stronie. Ostatni krok to sadzenie roślin. Warto zostawić tę czynność na koniec: gdy mamy gotowy „szkielet” (kompozycję) ogrodu, łatwiej rozlokować w nim gatunki roślin. Każde z nich potrzebuje przecież innego naświetlenia i uprawy.