Nawet najpiękniejsza ceramika w łazience będzie wyglądać źle, jeśli o nią prawidłowo nie zadbamy. Jakich preparatów używać do czyszczenia ceramiki i armatury łazienkowej? Co to jest renowator do fug i jak go stosować. Poznaj praktyczne akcesoria, które sprawią, że Twoja łazienka będzie cieszyć oko przez wiele lat.
Płytki w łazience narażone są na powstawanie osadów z mydła i kamienia. Natomiast fugi z biegiem czasu zmieniają kolor, a jeśli nie czyścimy ich prawidłowo, pojawia się na nich grzyb. Klimat w łazience – wilgotny i ciepły – sprzyja tworzeniu się pleśni. Musimy zapobiegać ich powstawaniu, ponieważ są groźne dla zdrowia. Nie wspominając o tym, że kąpiel w takiej łazience to nic przyjemnego.
Aby łazienka była wolna od bakterii i pleśni myj ją regularnie. Odkażaj powierzchnie szczególnie narażone na namnażanie się drobnoustrojów. Raz na jakiś czas odśwież jej wygląd – pomoże w tym renowator do fug.
Mycie płytek w łazience – pomocne akcesoria
Po każdej kąpieli, na płytkach, kabinie prysznicowej czy wannie pozostaje warstwa mydła i biały osad z kamienia. Regularne mycie płytek zapobiega powstawaniu nieestetycznych nalotów, które potem trudno usunąć. Najczęściej kafle w łazience ułożone są na całej powierzchni ścian i podłodze. Umycie całości wymaga sporo wysiłku, często drabinki, która ledwo mieści się w małym pomieszczeniu. Szybciej i łatwiej będzie umyć je mopem na teleskopowym kiju. Płaski mop wyposażony w profesjonalne myjki z mikrowłókien to niezastąpiony pomocnik w porządkach.
Możesz umyć nim ściany do samego sufitu wygodnie i na stojąco. Jest lekki, umyjesz nim praktycznie całą łazienkę bez dużego wysiłku. Miękkie mikrowłókna delikatnie i skutecznie oczyszczą szkliwione kafle. Takie mycie trwa zaledwie kilka minut, a wykonywane regularnie sprawi, że nasza łazienka będzie lśniła czystością.
Jak pozbyć się pleśni z łazienki?
Samo mycie łazienki niestety nie wystarczy, aby uniknąć nieproszonych gości w naszej łazience. Grzyby i pleśnie upodobały sobie łazienkę, ze względu na ciepły i wilgotny klimat tego pomieszczenia. Stosowanie naturalnych preparatów z octu, cytryny i sody jest czasochłonne, a zabieg trzeba powtarzać. Częste stosowanie ciężkiej chemii do czyszczenia łazienki na pewno nie jest zdrowe. Najlepiej wybrać preparat, który zapewnia długotrwałe działanie.
Możemy zapobiegać powstawaniu pleśni stosując preparat do pielęgnacji kafelków NANO niemieckiej marki WENKO. Jest to środek, który stosuje się zaledwie raz na trzy miesiące. Specjalna formuła tworzy filtr na powierzchni płytek, który nie tylko chroni je przed powstawaniem ognisk pleśni, ale również zapobiega tworzeniu się kamienia. Preparat do płytek Wenko nabłyszcza je tak, że wyglądają jak nowe. Wystarczy spryskać płytki i rozprowadzić preparat równomiernie suchą, miękką ściereczką.
Jak wyczyścić fugi w łazience?
Fugi to idealne miejsce do gromadzenia się brudu i rozwoju mikroorganizmów, których wcale nie chcemy w naszej łazience. Szorowanie ich wymaga mnóstwo czasu i nie jest przyjemną czynnością. Pamiętajmy, żeby nie używać do tego druciaków i twardych szczotek, bo wraz z brudem usuniemy fugę. Najlepsza będzie szczoteczka do zębów (miękka lub średnia). Jakich preparatów używać, gdy na fugach jest już grzyb? Niestety niezastąpiony będzie do tego zadania chlor. Nie musimy kupować specjalnego środka, wystarczy płyn do WC rozrobiony pół na pół z wodą. Myjemy płynem i szczoteczką delikatnie, żeby nie zniszczyć wszystkiego dookoła. Płyn z chlorem odbarwia ubrania, plastiki czy dywaniki podłogowe.
Jeśli na naszych fugach nie ma pleśni, ale chcemy usunąć z nich nagromadzony kurz i brud, sprawdzi się proszek do pieczenia. Rozprowadzamy go na wilgotnej fudze, a po pół godzinie szorujemy fugi gąbką lub miękką ściereczką.
Renowacja fug – możesz ją zrobić samodzielnie
Z czasem jasne fugi tracą kolor. Pod wpływem wilgoci i kurzu robią się szare. Nawet jeśli są regularnie czyszczone, po jakimś czasie przestają być nieskazitelne. Nie musimy od razu wzywać fachowca, renowację fug możemy zrobić samodzielnie. Co więcej tanio i bez dużego wysiłku. Potrzebny będzie nam czas, odrobina cierpliwości i renowator do fug Wenko.
Jak to działa? Otóż renowator do fug w formie flamastra pozwala łatwo i precyzyjnie zamalować fugę. Białego flamastra używamy oczywiście do jasnych fug. Myjemy płytki i fugę, a następnie zamalowujemy fugę flamastrem. Renowator nadaje się zarówno do płytek w kuchni czy łazience, jak również na tarasie czy balkonie. To jeden z łatwiejszych sposobów na to, żeby Twoja łazienka lub kuchnia znów nabrały blasku.