Marzeniem wielu osób są przestronne, duże pomieszczenia. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Zarówno w mieszkaniach w blokach, jak i w domach jednorodzinnych coraz częściej prym wiodą niewielkie pokoje. Wbrew pozorom przestrzenie o mniejszym metrażu również można funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń – na pokój dziecka, nastolatka, sypialnię dorosłych czy też gabinet połączony z pokojem gościnnym. Jak praktycznie urządzić niewielki pokój?
Niewielki pokój dla dziecka
Bez względu na wielkość pokoju dziecięcego, należy pamiętać o jednej, podstawowej zasadzie. W pomieszczeniu powinno się wydzielić trzy strefy użytkowe: do zabawy, nauki oraz odpoczynku.
W małym pokoju musimy odpowiednio zagospodarować przestrzeń, aby optymalnie wykorzystać każdy metr kwadratowy. W strefie do zabawy mogą znaleźć się m.in. duży organizer na drobiazgi (np. na zabawki, pluszaki) oraz dywanik, na którym dziecko będzie mogło siedzieć podczas zabawy.
W przypadku niewielkiego pokoju dla starszego dziecka strefę nauki oraz odpoczynku można połączyć w jedno. W tym celu pomóc może łóżko piętrowe – łączące w sobie biurko na pierwszym poziomie oraz materac na drugim. Gdy zdecydujemy się na taki mebel, powinniśmy zapewnić odpowiednie oświetlenie miejsca nauki. Łóżko piętrowe połączone z biurkiem zazwyczaj ogranicza dostęp światła do blatu. Na biurku dziecka uczęszczającego do szkoły może znaleźć się organizer na drobiazgi (np. długopisy, mazaki, kredki) oraz lampka biurkowa.
Warto zdecydować się na uniwersalne meble, które będą „rosły wraz z dzieckiem”. Bardzo często pokój dziecięcy można w prosty sposób zamienić na królestwo nastolatka. Wystarczy zmiana dodatków aranżacyjnych. Na ścianie mogą pojawić się kolorowe plakaty, kącik zabaw może zastąpić fotel wraz z niewielkim stolikiem kawowym, pluszaki można zamienić na poduszki dekoracyjne, a na biurko może pojawić się lusterko kosmetyczne.
Niewielka sypialnia dla dorosłych – jak urządzić niewielki pokój?
W niewielkim pokoju można także z powodzeniem urządzić sypialnię dla dorosłych. Nawet na małej przestrzeni można z powodzeniem wygospodarować miejsce dla dwuosobowego łóżka, szafy oraz toaletki. Taka sypialnia połączona z garderobą oraz miejscem do wykonywania makijażu i zabiegów pielęgnacyjnych z pewnością będzie miejscem funkcjonalnym.
Na toaletce warto wygospodarować miejsce na kosmetyki do makijażu oraz pielęgnacyjne. Alternatywnym rozwiązaniem może być niewielki stolik, na którym pojawi się lusterko kosmetyczne, np. z podświetleniem LED.
Niewielki pokój – gabinet połączony z pokojem gościnnym
Niewielki pokój może zostać także zaadaptowany na gabinet połączony z pokojem gościnnym. Jeżeli pracujemy w domu lub potrzebujemy przestrzeni do skupienia się w ciszy, warto rozważyć takie rozwiązanie. Gabinet może także okazjonalnie pełnić funkcję pokoju gościnnego. Oprócz biurka, krzesła i szafki na dokumenty można wygospodarować w nim miejsce na rozkładaną kanapę oraz komodę.
Takie pomieszczenie 2 w 1 warto wyposażyć w dodatki aranżacyjne, które nadadzą mu przytulnego charakteru. Na biurku może znaleźć się organizer na drobiazgi biurowe. Na komodzie zaś warto wygospodarować miejsce na lusterko kosmetyczne. Tak, by goście, którzy nas odwiedzili, czuli się komfortowo.