Pranie butów sportowych i tekstylnych trampek to dobry sposób na ich odświeżenie. Jak prać buty w pralce bez obawy, że zniszczą się podczas wirowania i czym je czyścić, aby dobrze się prezentowały przez wiele sezonów? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.
Jakie buty można prać w pralce?
Nie każdy typ obuwia można bezpiecznie wyprać w pralce. Buty z naturalnej skóry lub zamszu należy czyścić specjalnymi preparatami i zaimpregnować, aby skóra nie chłonęła wilgoci. Buty z aplikacjami i ozdobami również nie nadają się do prania w pralce. Podczas wirowania można uszkodzić elementy, które zdobią buty.
Trampki i buty sportowe możesz, a nawet powinieneś regularnie prać w pralce. Ten zabieg nie tylko przywróci im dobry wygląd — zadbasz w ten sposób o odpowiedni poziom higieny. Wnętrze obuwia tego typu wykonane jest z materiałów tekstylnych. Nawet jeśli są to materiały szybkoschnące i o właściwościach antybakteryjnych to należy dbać o ich czystość. Materiał wchłania pot, namnażają się bakterie i w konsekwencji buty nieprzyjemnie pachną. Pranie butów to najłatwiejszy sposób na to, aby się go pozbyć. Oczywiście, jest to zabieg niepozbawiony ryzyka, Większość butów sportowych i trampek nie rozklei się podczas prania, ale nie jest to wykluczone. Aby pranie w pralce nie uszkodziło Twoich ulubionych butów, należy zrobić to umiejętnie. Z naszego poradnika dowiesz się jak prawidłowo prać buty w pralce automatycznej.
Jak przygotować buty do prania w pralce?
Zanim włożysz buty do pralki, sprawdź na metce czy można je czyścić w ten sposób. Jeśli producent tego nie zaleca lepiej odstąpić od tego pomysłu. Może się bowiem okazać, że buty po praniu rozkleją się. Informację o sposobie pielęgnacji znajdziesz również na pudełku lub w dołączonej do obuwia ulotce — warto ją zachować, aby wiedzieć jakie zabiegi pomogą utrzymać nasze buty w czystości.
Podstawową zasadą jest to, aby nie prać w pralce butów ubłoconych. Należy je wstępnie oczyścić z przyklejonych do podeszwy zanieczyszczeń. Sznurówki pierzemy osobno, dzięki temu będą czyste na całej długości. Jeśli pozostaną w butach, po praniu może się okazać, że uprana została tylko ich wierzchnią część. Zabrudzenia mogą pozostać również na języku pod splotem sznurówek. Jeśli to możliwe wyciągnij również wkładkę. Dzięki temu całość będzie dokładnie wyprana i szybciej wyschnie.
Jaki program ustawić? Nowoczesne pralki mają już tryby prania obuwia sportowego. Jeśli Twoja takowego nie posiada, ustaw cykl z niskimi obrotami wirowania i temperaturę nie wyższą niż 40 stopni. Nie dodawaj do prania środków zmiękczających, aby cholewka zachowała właściwy fason.
Gadżety, które ułatwią pranie butów w pralce
Aby buty nie robiły hałasu podczas uderzania o bęben pralki nigdy nie pierz ich w pustej pralce. Pranie ubrań i butów razem wydaje się ryzykownym pomysłem. Obawiamy się, że obuwie może zniszczyć tkaniny, z którymi będą prane. Te wątpliwości są jak najbardziej uzasadnione, metalowe części butów rzeczywiście mogą uszkodzić delikatne tkaniny. Jeśli planujesz prać buty najlepiej zrobić to z roboczymi ubraniami lub zestawem ścierek, których używaliśmy podczas sobotnich porządków.
Dobrym pomysłem na to, aby odizolować buty od rzeczy, którymi będą się prać jest zastosowanie specjalnej siatki do prania butów. Jest to zamykany woreczek, do którego włożysz parę butów. Siateczka daje pełny dostęp wodzie i detergentom, więc buty będą uprane równie dokładnie, jak bez niej. Dostępne są również woreczki, które mieszczą tylko jeden buty — wówczas należy kupić zestaw składający się dwóch siatek.
Możesz również użyć specjalnych kul do prania. Po pierwsze zbierają wszystkie drobne włókna, które mogą osiadać na cholewce buta. Po drugie sprawiają, że pranie jest zdecydowanie dokładniejsze. Zaleca się ich stosowanie do prania wełnianych swetrów, ale podczas prania obuwia również świetnie się sprawdzają.
Jak suszyć buty po praniu?
Wiesz już jak prać obuwie, teraz pora je wysuszyć. Największym błędem, jaki możesz popełnić jest suszenie butów na słońcu. Chyba że chcesz, że kolor Twoich ulubionych trampek stracił nieco na mocy — wówczas susz je śmiało w pełnym słońcu. Zatem uczymy buty na świeżym powietrzu, ale w miejscu zacienionym. Ważne, aby było to miejsce z przewiewem. Oczywiście, gdy temperatura jest niska lub pada deszcz, nie warto wystawiać butów na balkon lub parapet.
W sezonie grzewczym ustawiamy buty pod kaloryferem. Dobre jest wypełnić ich wnętrze ręcznikami papierowymi — wchłoną nadmiar wilgoci. Najłatwiejsze zadanie mają posiadacze suszarek bębnowych lub pralko-suszarek. W nich buty można wysuszyć bezpiecznie i bez obawy o zmianę koloru cholewki czy utratę prawidłowego fasonu. Co więcej, część suszarek bębnowych posiada specjalne kosze do suszenia obuwia i odpowiednie tryby, które zapewniają bezpieczne suszenie butów sportowych i trampek.