Znawcy wina potrafią powiedzieć o nim naprawdę wiele tylko na podstawie ich wyglądu. Smakując je opowiadają barwne historie dotyczące pochodzenia, szczepu winogron, z których zostało wytworzone lub wieku. Oceniają jakość i barwę trunku posługując się wzrokiem, smakiem i węchem. Wyostrzone lub wytrenowane zmysły pozwalają im docenić bukiet aromatów i smaków, które oferuje każda lampka wina. Takich osób wciąż jednak jest niewiele. Większość z nas wybierając wino kieruje się jedną, podstawową i bardzo prostą zasadą – wybieramy bowiem to, co po prostu nam smakuje. Często nie zawracamy sobie głowy tym, jakie wino najlepiej będzie pasowało do danego posiłku, trzymamy kieliszek za czarkę zamiast za nóżkę czy nalewamy wina po brzegi kieliszka. Widząc to niejeden sommelier obrzuciłby nas spojrzeniem pełnym pogardy dla naszej ignorancji

Nie każdy jednak musi być znawcą wina, by móc je kosztować i cieszyć jego walorami smakowymi. To jednak prawda, że wino wymaga odpowiedniego, delikatnego traktowania. Dlaczego? Ponieważ często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że możemy nieświadomie przytłumić lub zupełnie zniszczyć głębię jego smaku i aromatów. Każda okazja do degustacji wina to szansa na to, by poznać ciekawe, może i nawet nieznane nam wcześniej walory tego trunku. Nie każdy musi być znawcą, warto jednak pochylić się nad kilkoma wskazówkami, których udzielają profesjonaliści, by w pełni wykorzystać wszystkie dobrodziejstwa, jakimi raczy nas wino. I wcale nie oznacza to, że musisz znać na pamięć etykiety wszystkich butelek, które zdobią Twój stojak na wino.

Kilka ciekawostek
Czy wiedziałeś o tym, że nie należy nalewać do kieliszka więcej wina niż jedną trzecią jego wysokości? Dodatkowo, kieliszek należy zawsze i bezwzględnie trzymać tylko za nóżkę. Dlaczego? Dzięki temu wino nie ogrzeje się zbyt szybko (tak się dzieje, kiedy trzymasz kieliszek za czarkę) i nie straci swoich aromatów. Dodaj do tego kwestie estetyczne – czy nam się to podoba, czy nie, trzymanie kieliszka za czarkę pozostawi na niej odciski Twoich palców, co niestety nie wygląda później zbyt ładnie.

Gdzie spożywa się najwięcej wina na świecie? Odpowiedź może Cię zaskoczyć, ponieważ wbrew powszechnemu przekonaniu, że wino podaje się właściwie do każdego posiłku we Włoszech czy Francji, najwięcej litrów tego trunku rocznie spożywa się… w Watykanie! Statystyki podają, że mieszkańcy tego niewielkiego państewka wypijają rocznie 62 litry wina na osobę. Dla porównania, w Polsce to tylko 2 litry rocznie „na głowę”.

Najstarsza, wciąż szczelnie zamknięta butelka wina datowana jest na 350 rok naszej ery. Znaleziono ją w grobowcu pewnego szacownego obywatela rzymskiego w 1867 roku. Obecnie butelka ta znajduje się w Muzeum Historycznym Pfalz w Niemczech i wciąż trwają debaty nad tym, czy ją otworzyć i zbadać zawartość, by spróbować określić skąd dokładnie pochodzi przechowywane w niej wino, czy może pozostawić ją we wciąż nienaruszonym stanie.

Stojak na wino
A jak ładnie wyeksponować butelki z tym szlachetnym trunkiem w domu? Nie od dziś wiadomo, że szlachetny trunek wymaga odpowiedniej oprawy. Wino najlepiej smakuje podane w eleganckich, lśniących kieliszkach, a najlepiej prezentuje je stojak na wino. Kto by nie chciał być szczęśliwym właścicielem własnej piwniczki z winami? Niestety, ze względu na ograniczenia przestrzeni często niekoniecznie możemy sobie na to pozwolić. Nie szkodzi, mamy przecież do dyspozycji świetne, alternatywne rozwiązanie! Stojak na wino nie zajmie dużo miejsca, a pomoże w organizacji Twojej małej, prywatnej winiarni. Ten element wyposażenia doda szyku każdemu pomieszczeniu, w którym się znajdzie. Wybór jest naprawdę ogromny, dlatego każdy z pewnością znajdzie odpowiadający swoim gustom design takiego stojaka.

Zobacz również nasz artykuł o tym, jak przechowywać wino.