Ciepłe koce, chociaż bardzo niepozorne, mogą diametralnie zmienić wygląd wnętrza. Wprowadzają przytulną i przyjemną atmosferę nie tylko w zimowe wieczory. Odpowiednio dobrane mogą być gustownym dodatkiem lub głównym elementem aranżacji. Sprawdzą się w każdym pomieszczeniu – są idealne do sypialni, salonu czy pokoju dziecięcego. Kolorowe okrycie na kanapę, czy szary pled na łóżko? Sprawdź jak wybrać idealny koc!
Wybierz przytulny materiał
Wnętrze bez tekstyliów zawsze będzie wydawać się chłodne i surowe. Aby tego uniknąć wystarczy zainwestować w ciepły, stylowy koc. Jest to idealne uzupełnienie dla zasłon, poduszek czy dywanu- może być skomponowany z dodatkami w domu…lub stanowić kontrast dla obecnego wystroju.
Wełna
Bardzo popularne są koce z wełny (owczej, koziej lub wielbłądziej). Są ciepłe, higieniczne, nie gniotą się. Wykazują dużą odporność na zabrudzenia i bardzo dobrze przepuszczają powietrze, zapewniając optymalną temperaturę. Niestety, czysta wełna często się rozciąga i łatwo mechaci, co może być problemem, jeżeli koc nie pełni tylko funkcji ozdobnej. Decydując się na produkt z wełny, najlepiej wybrać model z niewielkim dodatkiem sztucznych lub bawełnianych włókien. Nie wpływa to w dużej mierze na jakość, a dzięki temu koc nie będzie ‘gryzł’ i pozostanie w dobrym stanie przez długi czas- wyeliminuje to nieestetyczne mechacenie.
Bawełna
Chętnie wybierane są również pledy i koce z bawełny. Są bardzo przyjemne w dotyku, delikatne i ciepłe. Zapewniają dobrą cyrkulację powietrza, łatwo o nie dbać i praktycznie nie uczulają. Nie rozciągają się, są bardzo wytrzymałe. Bywają jednak stosunkowo ciężkie i łatwo się gniotą. Często można znaleźć produkty z domieszką akrylu, który sprawia, że materiał jest lżejszy.
Polar
Koce z polaru są miękkie i miłe w dotyku. Nie gniotą się i są łatwe w utrzymaniu czystości. Dobrze izolują ciepło, jednak nie przepuszczają powietrza. Nie są tak trwałe, jak naturalne koce i po czasie mogą się mechacić i tracić sprężystość.
Akryl
Podobnie jest z kocami z akrylu – to również materiał syntetyczny. Są tanie i trwałe, nie gniotą się. Jednak nie odparowują wilgoci, co znacznie zmniejsza komfort użytkowania. Dość szybko mogą stracić swój wygląd, szczególnie przy regularnym użytkowaniu.
Przed zakupem wymarzonego końca należy zastanowić się nad jego dokładnym przeznaczeniem i rozmiarem. Bo o ile do dekoracji nada się prawie każdy koc, tak jako narzuta na łóżko sprawdzi się tylko naprawdę duży produkt. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na wykończenie. Modele z frędzlami lub grubym przeszyciem są trwalsze- nie będą się pruły i strzępiły przy krawędziach.
Jak dobrać koc do wnętrza?
Koce, chociaż tak popularne w chłodne dni, są idealnym rozwiązaniem na każdą porę roku. Nadadzą wnętrzu unikalnego, przytulnego charakteru i doskonale wpiszą się w każdą stylistykę.Ogromna paleta barw i wzorów oraz różnorodność splotów stwarzają nieograniczone możliwości aranżacyjne. Od prostych pasów i kratek, przez motywy zwierzęce, aż po nowatorskie grafiki. Futrzane, z grubym splotem, delikatną strukturą czy gładkie- każdy znajdzie coś interesującego. Uwielbiasz styl nowoczesny, etniczny, skandynawski a może boho? Koce to idealne rozwiązanie na szybkie odświeżenie dowolnej przestrzeni.
W zależności od oczekiwanego efektu, można wybrać kilka wariantów.
Jeżeli wnętrza utrzymane są w stonowanej kolorystyce, efektowny koc może ożywić i zupełnie zmienić przestrzeń. Wyraziste barwy i ciekawe, odważne wzory są idealnym kontrastem dla minimalistycznych pomieszczeń. Warto pamiętać, że bardzo ważna jest równowaga i nie należy mieszać zbyt wielu motywów.
Jasne pokoje są bardzo plastyczne i łatwe w aranżacji. Można do nich z powodzeniem dodać właściwie każdy kolor. Jeżeli jednak nie chcesz ryzykować, warto wypróbować neutralny koc o ciekawej teksturze. Niedbale rozłożony na kanapie może wywołać niesamowity efekt.
Nowoczesne wnętrza świetnie komponują się z geometrycznymi wzorami. Przy współczesnym stylu z czystymi liniami najlepiej prezentują się koce, które są starannie i równo złożone, potęgują bowiem wrażenie schludności i uporządkowania.
Do pomieszczeń z dużą ilością drewna lub cegły będą pasować koce o grubym splocie w rustykalnym stylu.
Natomiast modele ze sztucznego futra nadadzą wnętrzu luksusowego wymiaru i elegancji. Nie są tak trudne jak się wydaje, neutralny szary kolor będzie świetnie wyglądał wielu konfiguracjach.
Chociaż koc może być elementem dominującym, który przyciąga uwagę, sprawdzi się również jako stylowe uzupełnienie. Monochromatyczne desenie lub różne faktury tkanin mogą podkreślić i dopełnić istniejące elementy wnętrza, jak tapety czy zasłony. Biały pled na łóżko o ciekawej teksturze może być idealnym wykończeniem minimalistycznego lub skandynawskiego stylu i z pewnością doda luksusu. Koc można z powodzeniem wykorzystać, aby zakryć zużyty narożnik czy ukochany, stary fotel, nadając nowego charakteru meblom. Sprawdzi się również jako dodatkowa ochrona dla jasnych kanap i krzeseł szczególnie przy małych dzieciach lub zwierzętach.
Koc można stylizować praktycznie dowolnie – elegancko i starannie ułożyć lub niedbale przerzucić – co nada mu dodatkowej lekkości i nonszalancji.
Projektanci wnętrz zgodnie twierdzą, że ma to duże znaczenie w odbiorze miejsca. Podczas gdy symetrycznie, idealnie złożone koce sprawiają wrażenie, że przestrzeń jest chłodna i potęgują poczucie dystansu, tak naturalnie (pozornie niedbale) ułożone wyglądają zachęcająco i przyjaźnie. Tutaj jednak największe znaczenie ma poczucie estetyki, chociaż..warto próbować różnych rozwiązań.
Siła aranżacji tkwi w szczegółach. Mała zmiana prowadzi często do spektakularnych efektów. Koce i pledy to sposób na szybką i łatwą metamorfozę przestrzeni. A oprócz walorów dekoracyjnych i estetycznych zyskasz też praktyczny- ciepły i miękki otulacz.
