Na pewno niejednokrotnie w swoim życiu stałeś przed wyborem pościeli – jej materiału, wzoru i dominującego koloru. Zazwyczaj kupujesz ją dla siebie, ale nierzadko jest to też dobry pomysł na prezent. Wbrew pozorom ta decyzja nie jest tak błaha, ponieważ pod pościelą spędzasz około ośmiu godzin każdego dnia. Na pewno chcesz ją dopasować także do wystroju wnętrza, a może nawet pory roku? A może zdecydujesz się na uniwersalny, biały kolor na cały rok? Warto przemyśleć kilka kwestii, zanim wybierzesz model dla siebie.
1. Trendy we wzorach i kolorach
Tak jak zmianom ulegają trendy w modzie, identycznie sprawa wygląda w przypadku tekstyliów domowych, nie wyłączając z tego pościeli. Jak już zostało wspomniane, wzory zmieniają się sezonowo – w lecie prawdopodobnie chętniej sięgniesz po pościel w kwiaty, a w zimie w renifery czy gwiazdki. Pory roku determinują też gamę odcieni, jakie najchętniej wybierzesz. Podczas ciepłej pory roku, chcąc ożywić i rozjaśnić swoje wnętrze będziesz bardziej chętny kupić pościel w kolorach jasnych, pastelowych. Natomiast jesienią i zimą, ze względu na inny nastrój, klimat i atmosferę wnętrza – możesz sięgać po odcienie granatu, ziemnej zieleni czy bordo. Zmianom ulega nie tylko temperatura na zewnątrz, ale też styl, w jakim ludzie urządzają mieszkania. Jeśli Twoje wnętrze jest minimalistyczne – możesz szaleć do woli z dodatkami. A może preferujesz styl skandynawski, loftowy lub retro? W każdym przypadku najbardziej uniwersalna i niezastąpiona będzie biała pościel, która wpasuje się nawet w najbardziej szalone, jak i spokojne wnętrze.
2. Tak wielu lubi, tak niewielu kupuje
Pościel w kolorze białym jest bardzo specyficzna jeśli chodzi o decyzje zakupowe klientów. Możliwe, że w swoim życiu pomyślałeś, że kiedyś kupisz właśnie ten kolor pościeli, ale ten moment jeszcze nie nadszedł. Ta myśl prawdopodobnie była spowodowana tym, że biel kojarzy Ci się z drogim hotelem, luksusem i oczywiście czystością. Dlaczego więc tak mało ludzi decyduje się na jej zakup? Przede wszystkim przez jej niepraktyczność – przy codziennym używaniu nietrudno o plamkę, a na białym widać wszystko. Można jednak potraktować to jako plus, ponieważ często zapominamy o regularnej wymianie poszewek, a przecież każdej nocy gromadzi się na nich ogrom bakterii. Dzięki takiej motywacji nasza skóra odwdzięczy się nam lepszym wyglądem, a my codziennie będziemy spać w świeżej pościeli. Nie wystarczy jednak zwykłe pranie jak w przypadku innych tekstyliów, ponieważ nieodpowiednio potraktowana szybko straci swój urok i oryginalny kolor – stanie się zszarzała i będzie się już kojarzyć tylko z przeciwieństwem luksusu. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, wcale nie tak łatwo znaleźć pościel w tym kolorze. Sklepy, prawdopodobnie nauczone doświadczeniem, proponują tekstylia w tysiącach wzorów i kolorów, a często brakuje tego jednego podstawowego.
3. Przede wszystkim jakość
Jeśli pomyślisz o pościeli w kolorze białym, prawdopodobnie Twoim oczom ukaże się pościel w stu procentach bawełniana, o tradycyjnym splocie. I rzeczywiście, ten rodzaj pościeli rzadko jest mieszany z dodatkami. Jeśli chodzi o dostępność innych materiałów, to popularny jest też len, satyna lub cieplejsza, flanelowa odmiana. Stawia się tu przede wszystkim na wysoką jakość, a nie jednorazową szmatkę, która po pierwszym praniu będzie do wyrzucenia. Zamiast wzorów dekoracją są tu charakterystyczne faktury i zdobienia wynikające z naturalnego wyglądu materiału, a czasem dodaje się także koronki lub falbanki dla wykończenia brzegów.
4. Jak dbać o taką pościel?
Jeśli już zdecydujesz się na ten specyficzny typ pościeli, warto wiedzieć jak o nią prawidłowo zadbać. Przede wszystkim czytaj zalecenia, jakie znajdują się na metce. Każdy materiał charakteryzuje się inną odpornością na temperaturę bądź wirowanie, dlatego koniecznie przestrzegaj tych zasad. Delikatne tkaniny warto przewrócić na lewą stronę, zanim włożysz je do bębna. Jako środek chemiczny do prania powinieneś stosować specjalne proszki lub płyny przeznaczone do białych tkanin. Pozwoli to na długo zachować oryginalny kolor. Dla podtrzymania idealnie czystego odcienia lub delikatnego wybielenia, możesz od czasu do czasu zastosować sodę oczyszczoną, która jest naturalnym środkiem wybielającym. Niestety ten sposób nie zadziała, kiedy Twoja pościel jest już zszarzała lub brudna. Dlatego tak ważne jest regularne pranie z zastosowaniem powyższych wskazówek. Jeśli zdecydowałeś się na materiał bawełniany bądź lniany, konieczne będzie jej wyprasowanie po praniu, ponieważ te materiały mają tendencję do zagnieceń.
5. Biel niejedno ma imię
Wydawać by się mogło, że każda biel wygląda tak samo. Jednak dopiero gdy porównamy różne odcienie tego koloru obok siebie, zauważymy znaczne różnice. Może być ciepły, wpadający w beżowy – wtedy tworzy przytulną, kojącą atmosferę. Ten sam kolor w odcieniu zimnym, wpadającym w niebieskie tony, będzie tworzył wrażenie sterylności i higieny. Oczywiście istnieje też złoty środek – neutralna biel. Zależy to też od danego materiału, na przykład len występuje naturalnie w beżowych odcieniach. Jeśli nie lubisz eksperymentować, to raczej unikaj mieszania różnych temperatur kolorystycznych w obrębie jednego łóżka – może to sprawić wrażenie nieporządku czy brudu. Dlatego, kiedy zdarzy Ci się zabrudzenie nie do usunięcia i będziesz chciał dokupić tylko jeden brakujący element, zwróć uwagę, jaką tonację mają Twoje poszewki. Najlepiej wziąć je ze sobą do sklepu i porównać kładąc blisko siebie. Wtedy bez problemu możesz dokupić odobno poszewkę na poduszkę czy kołdrę bez obaw, że nie będzie pasować.
Podsumowując - hit czy kit?
Pościel w tradycyjnym fasonie, bez koronek czy falbanek, jest to zdecydowanie HIT, który powinien być w każdym domu. Jest to kolor ponadczasowy, pasujący do każdego wnętrza, sprawiający wrażenie ładu i higieny. Jeśli chodzi o tą z dodatkami, to już zależy od gustu i wystroju mieszkania, ponieważ czasem może sprawiać wrażenie nieco infantylnej. Bardzo ważne jest jednak, aby wybierać materiały dobrej jakości oraz odpowiednio o nie dbać, by długo służyły i ciągle wyglądały jak nowe.
