Kuchnia pełna przypraw - 5 inspiracji

Przyprawy są często ostatnim elementem, który decyduje o finalnym smaku dania. Dodają one głębi potrawom, wpływają na kolor dań, oraz niosą ze sobą właściwości zdrowotne. Sięgamy po nie przyrządzając potrawy kuchni polskiej oraz zagranicznej. Czy są przyprawy, bez których nie wyobrażamy sobie naszej kuchni? Zdecydowanie tak. Oto pięć przypraw najchętniej wykorzystywanych przez Polaków.

1. Sól

Zdecydowana królowa przypraw. Dodaje smaku makaronom, kaszom, ryżom, ziemniakom...Dzięki niej możliwe jest peklowanie i kiszenie. Mimo iż stosowana w nadmiarze nie jest korzystna dla zdrowia nie wyobrażamy sobie potraw bez tej przyprawy. Jakie rodzaje soli można obecnie nabyć?

sól kuchenna (warzona) - To ona najczęściej gości w naszych solniczkach. Składa się głównie z chlorku sodu, a dzięki wprowadzeniu odpowiednich przepisów jest poddawana procesowi jodowania. Niestety to sól w największym stopniu oczyszczona z minerałów. Doskonale sprawdza się jednak jako składnik zalew i marynowania mięs.

 

sól morska - Dostarcza nie tylko sodu, ale też magnezu, występuje w niej naturalny jod oraz, w minimalnej ilości, większość składników mineralnych. Wydobywana jest z głębi morza i występuje w postaci gruboziarnistej.

 

sól himalajska - Wydobywana jest z najgłębszych warstw Himalajów. Jest uznawana za najczystszą sól na świecie, posiada w swoim składzie 80 różnych minerałów ( między innymi krzem, mangan, bor, magnez), nic więc dziwnego, że jest bardzo popularna. Warto wspomnieć również o jej zabarwieniu - kryształki soli himalajskiej przyjmują różową barwę, którą zawdzięczają obecności żelaza.

Mix różnych soli kuchennych

2. Pieprz

Pieprz również zaliczany jest do tzw. "przypraw podstawowych", nie wyobrażamy sobie bez niego naszej kuchni. Znany był już w starożytności, w średniowieczu był jednym z drogocennych środków płatniczych. Wspomaga trawienie i wpływa na zwiększenie przyswajalności beta-karotenu, wzmacnia system immunologiczny i poprawia krążenie, a to tylko niektóre z jego właściwości. Po jaki pieprz chętnie sięgamy?

Pieprz czarny - To zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj pieprzu. Dodaje się go między innymi do ryb, mięs, pasztetów, sałatek, owoców morza. Jest wyrazisty w smaku, to najostrzejszy rodzaj pieprzu. Obniża ciśnienie tętnicze i wpływa na poprawienie koncentracji.

Pieprz cytrynowy - To połączenie czarnego pieprzu ze skórką cytryny. Przyprawa ma kwaskowaty posmak, bardzo dobrze komponuje się z rybami oraz stekami. Często ląduje na desce pełnej serów, jako przyprawa wzbogacająca ich smak.

Pieprz cayenne - z tradycyjnym pieprzem łączy go tylko...nazwa i ostry smak. Otrzymywany jest z papryczki Cayenne, dalekiej krewnej ostrych papryczek chili. Pieprz cayenne bardzo dobrze sprawdzi się jako dodatek do gulaszu czy zapiekanek. Warto wspomnieć również o jego zdrowotnych właściwościach: pobudza krążenie, wzmaga trawienie i przejawia właściwości oczyszczające organizm.

Kulki pieprzu ułożone w okrąg

3. Curry

Curry to swoista mieszanka przypraw korzennych, w której skład wchodzą między innymi: kurkuma, anyż, imbir, kozieradka, kardamon, czosnek, gorczyca, gałka muszkatołowa, kmin rzymski czy kolendra. Polacy pokochali curry za ostry smak oraz intensywną, żółtą barwę. Doskonale nadaje się jako przyprawa do mięs i ryb. Lubimy dodawać je jako przyprawę do pieczonych ziemniaków. W kuchni stosujemy curry również jako barwnik - to właśnie dzięki tej przyprawie ryż zyskuje piękny żółty kolor. Nie sposób nie wspomnieć też o wielu właściwościach zdrowotnych tej korzennej mieszanki. Curry łagodzi stany zapalne stawów, ma właściwości przeciwbakteryjne, przyspiesza mineralizację kości, zmniejsza utratę tkanki kostnej, obniża stężenie cholesterolu we krwi i zmniejsza napięcie w naczyniach krwionośnych. Oprócz tego curry bogate jest w witaminy E, C, A oraz minerały - wapń, magnez, selen, potas.

Przyprawa curry rozsypana na deskach

4. Cynamon

Cynamon pozyskiwany jest z suszonej kory cynamonowca. Przyprawa wywodzi się z Egiptu, był znany również starożytnym Grekom. Ma specyficzny słodki smak i aromatyczny zapach, występuje w postaci brązowego proszku lub niewielkich, brązowych, zwiniętych ruloników. Jest to przyprawa powszechnie stosowana w kuchni, głównie w cukiernictwie. To dodatek do szarlotki, piernika, ryżu z jabłkami. Podkreśla smak napojów - chętnie jest dodawany do rozgrzewających, zimowych herbat oraz do kawy. Jest też nieodzownym składnikiem grzanych trunków: wina i piwa. Tak jak inne przyprawy, cynamon posiada właściwości zdrowotne. Reguluje poziom cukru, sprawdza się przy przeziębieniach oraz infekcjach wirusowych. Korzystnie wpływa na wzrost poziomu koncentracji.

Laski cynamonowe związane ze sobą

5. Bazylia

To przyprawa wywodząca się z kuchni włoskiej, szybko jednak skradła serca Polakom. Bazylię możemy dostać w postaci suszonych, zmielonych liści albo w postaci świeżej rośliny sprzedawanej w doniczkach. Bardzo dobrze komponuje się z różnego rodzaju makaronami, podkreśla smak cukinii, bakłażana i szpinaku. Jest idealnym dodatkiem do pomidorów i pierożków ravioli. Stanowi jeden z głównych składników pesto. Najlepiej dodawać jej do potrwa pod sam koniec ich przyrządzania, dzięki temu zyskamy pewność, że wysoka temperatura nie pozbawi przyprawy jej właściwości. Bazylia wzmacnia układ pokarmowy, łagodzi wzdęcia i kolkę, ułatwia przyswajanie składników odżywczych. Ponadto wykazuje działanie podobne do działania melisy - wpływa na układ nerwowy zmniejszając nadpobudliwość. Pomaga też w zwalczeniu bezsenności.

Liście bazylii

Jak zachować świeżość przypraw na dłużej, czyli kilka słów o przechowywaniu

Zaraz po otwarciu opakowania z przyprawami w kuchni unosi się aromatyczny zapach. Jak przechowywać przyprawy, by jak najdłużej cieszyć się ich aromatem? Przyprawa pozostawiona w otworzonej papierowej torebce szybko wietrzeje i traci swoje właściwości. Warto zaopatrzyć się w akcesoria kuchenne takie jak pojemniki na przyprawy. Jeżeli nie wyobrażasz sobie swojej kuchni bez dużej ilości przypraw, zaopatrz się w stojak na przyprawy. Może pomieścić od kilku do nawet kilkudziesięciu przypraw zamkniętych w małych przezroczystych pojemniczkach. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że wszystko widać - od razu widzisz konkretną przyprawę w pojemniczku, wiesz też, które przyprawy są na wyczerpaniu. Jeżeli chcesz, by przyprawy nie były umieszczone w widocznym miejscu, zastosuj estetyczny organizer z pojemnikami- możesz schować go np. do szafki. Sposobów na przechowywanie przypraw jest naprawdę mnóstwo, pamiętaj jednak, by stojak na przyprawy nie znajdował się w nasłonecznionym miejscu.

Przechowywanie przypraw i produktów sypkich